Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat31. 5. 2006 - Neonacisté, chuligáni a policisté v Brně - kamaradenschaft v praxi?

Jiří "Salik" Sláma
Situace, která se odehrála ve středu 11.5. v hotelové restauraci v Rokytnu na Žďársku, poukázala na prorůstání extrémní pravice do policejních složek. Opilý brněnský městský strážník zastřelil jednu z hlavních postav brněnského nazi – chuligánského hnutí. Nestalo se to však ve službě, během zásahu proti oslavujícím chuligánům, ale nešťastnou náhodou, když spolu popíjeli. Strážník byl večer toho dne obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti a vzápětí sám odevzdal uniformu.
 

Vybrat9. 5. 2006 - První květnový den na Letné

Anna Voňavková
První máj, svátek práce, lásky čas. Jsou tři způsoby, jak strávit prvomájový slunečný den: Jako den sváteční - tedy v klídku doma, na chalupě s dětmi, odpočinkem, to je verze První máj. Druhá možnost je oslavit první květnový den jako svátek práce – inu politicky. A třetí po máchovsku, romanticky, pod třešňovou a někdo pod březovou haluzí, to podle rodinné tradice.
 

Vybrat9. 5. 2006 - Výstava Vykřičení připomněla neonacistické aktivity

-Miroslav Mareš a Anna Šabatová/Foto Jiří Salik Sláma-Jiří Salik Sláma
Problém neonacistických demonstrací se řeší nejen v hlavním městě, ale je velmi živý také v Brně, kde před rokem pořádala průvod extremistická organizace Národní odpor. Letos v dubnu proběhla v brněnském knihkupectví Spolek výstava „Vykřičení“ připomínající černobílými fotografiemi prvomájový pochod neonacistů centrem Brna. Součástí byla diskuse s odborníky na ultrapravici o legálnosti podobných akcích a obecně o problematice neonacismu.
 

Vybrat2. 5. 2006 - Plzeňská divadelní železnice aneb pokus o nové divadlo v Plzni

Tomáš T. Kůs
Zdálo by se, že co do počtu divadelních scén to v druhém největším českém městě Plzni není tak špatné. Je zde pět kamenných divadel s nemalou kapacitou, jedna menší scéna sloužící amatérskému divadlu a také dvě víceméně hudební scény, které se „divadlem“ vlastně jen nazývají. Všechna divadla jsou podporována městem, ať už co by příspěvkové organizace nebo adresáti každoročních kulturních grantů. Vznik projektu Moving station občanského sdružení Johan podnítil však přesto pocit, že v plzeňské divadelní scéně zeje jedna velká mezera a jeden velký dluh...
 

Vybrat31. 3. 2006 - Nedokončená reforma grantového systému na pražskou kulturu

Kateřina Jungová, Šárka Havlíčková
Tímto komentářem reagujeme na veřejná prohlášení Magistrátu hlavního města Prahy a na dva články v týdeníku Respekt č. 5/2006 (Jak pražská kultura ke štěstí přišla a Kladné body pro Béma), z nichž by mohla široká veřejnost získat přesvědčení, že v Praze teď probíhá rozdělování veřejných financí na kulturu zcela demokraticky a transparentně.
 

Vybrat30. 11. 2005 - Kde začíná věcná debata o podpoře kultury

Marta Smolíková, ProCulture
Kulturní politiku lze vyhodnocovat posouzením výdajů a to ve vztahu podílu výdajů na kulturu v rámci celkového státního rozpočtu ale také ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP), kam se započítávají i tzv. veřejné výdaje krajů měst a obcí. Veřejně se má za to, že umění a kultura potřebují podporu, tedy peníze pouze spotřebovávají. Ale co když to je jinak. Bude třeba zjistit, zda-li kulturní sektor státu nevydělává více, než se do něj investuje.
 

Vybrat21. 10. 2005 - Zruší ČT teplé LeGaTo?

Hana Fábry, Hana Kulhánková, Changenet / Lesba.sk
Kladiem si túto otázku od chvíle, keď mi asi pred mesiacom poslala jedna z jeho redaktoriek mail, že je takáto eventualita možná. Ak neviete, čo to LeGaTo je, tak vedzte, že je to mimoriadne kultivovaný, kvalitne spracovaný mesačník Českej televízie o komunite gejov, lesieb, bi, trans... o živote, o politike, o akciách, o ľuďoch. Dôvody prípadného ne/zrušenia uvádza redaktorka Hana Kulhánková v liste riaditeľovi ČT, ktorého plné znenie nájdete o pár riadkov nižšie.
 

Vybrat21. 8. 2005 - Techno rebelové: Vznik techno scény a její vliv na českou alternativní kulturu

Luboš Pavleček a kolektiv
"Techno rebelové jsou, ať už si to uvědomují nebo ne, aktéry Třetí vlny. Nebudou mizet, ale bude jich přibývat. Jsou stejně relevantní součástí přechodu do nové civilizační fáze jako mise na Venuši, skvělé počítače, objevy v biologii či pátrání v hlubinách oceánu." A. Toffler - The Third Wave (1980) - Alvin Toffler je jeden z nejuznávanějších amerických intelektuálů a prominentních světových futurologů. Autor knih Válka a antiválka a trilogie Šok z budoucnosti, Třetí vlna a Změna moci.
 

Vybrat15. 4. 2005 - Naďa Johanisová: Ekonomický růst je vážný problém

Jan Stejskal, EkoList
„Modely ekonomů jsou příliš zjednodušené. Musíme jim připomínat, že vycházejí z neudržitelných hodnot a že jejich „věda“ se snaží řídit celý svět, i když mu nerozumí,“ říká Naďa Johanisová, jedna ze zakladatelek občanského sdružení Trast pro ekonomiku a společnost.
 

Vybrat7. 3. 2005 - Pěšky do Říma

Roman Klecker - Jan Stejskal, EkoList
Roman Klecker se 4. července 2004 vydal na pěší pouť z Řípu do Říma. Po čtyřech týdnech a po 1600 kilometrech dorazil do Vatikánu plný zážitků a s přesvědčením, že chození je to nejlepší, co můžou lidé na světě dělat. Přinášíme rozhovor, který s Romanem Kleckerem vedl o jeho zážitcích a zkušenostech z cesty Ekolist.
 

Vybrat20. 12. 2004 - Zvířata zde nejsou pro naše užívání

Lubomíra Chlumská
Jsme společností, která ctí takové hodnoty jako je soucit se slabými a bezmocnými. Zneužívat a vykořisťovat ty, kteří se nemohou bránit, považujeme za neetické. Přesto to však rutinně děláme s miliardami živých cítících bytostí - se zvířaty. Každou hodinu je na světě zabito více než 11 milionů tzv. hospodářských zvířat, která ještě předtím často prožila život plný utrpení. Idylické představy o tom, že tato zvířata žijí klidně a spokojeně svůj život, než jsou rychle a humánně zabita, totiž s realitou většinou nemají nic společného. Ačkoli má „výroba“ masa i ostatních živočišných produktů tuto nelichotivou stránku, přesto se masem i mlékem neuvěřitelně plýtvá. Kvůli dotacím do zemědělství je problémem jejich nadprodukce. Masem, které je pro nás stále symbolem blahobytu, se navíc zbytečně přejídáme a způsobujeme si tím zdravotní problémy.
 

Vybrat27. 10. 2004 - Stává se Amerika fašistickým státem?

Anis Shivani, Adbusters
Protože velká média se touto otázkou vůbec nezabývají, analýza toho, kam směřujeme a co jsme udělali špatně, obyčejně bývá chybná. Průzkum nekalé a zločinné strategie, kterou fašistické režimy provádí, aby zlegalizovaly svojí agendu a zrychlily úroveň změn ve svůj prospěch, se odmítá jako záliba v „konspiračních teoriích“. Pokud neslušné slovo (f-word) konečně vyslovíme, pozorovatelé nás rychle upozorní na zjevné nepodobnosti s předchozími variantami fašismu. Američtí spisovatelé se opovažují nemluvit pravdu.
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Aktuální PETICE v kultuře

ke kterým se můžete připojit
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz