Staňte se agenty operace Rorýs!
24. 4. 2007 - PRAHA/PŘEROV [Moravský ornitologický spolek / Econnect]
-Rorýs při letu dosahuje rychlosti 90 – 200 km/hod.-
Také letos se můžete zapojit do ochranářské kampaně, která má za cíl pomoci v ochraně hnízdišť rorýse obecného (Apus apus). Tento druh je dnes nejvíce ohrožen stavebními úpravami především panelových domů, kde hnízdí až 95 % současné rorýsí populace. To, co přináší lidem užitek v podobě zateplování panelových domů a nových střech, může pro tyto ptáky znamenat úplný zánik jejich hnízdišť v místě ventilačních průduchů, spár a výklenků. Přitom stačí jen minimální opatření, jako je ponechání otvorů, a rorýsi nebudou v ohrožení.
V rámci Operace RORÝS se můžete nejen zapojit do ochrany rorýsů, ale také se zúčastnit sledování jejich příletu. Stačí jediné – sledovat oblohu a nahlásit první rorýse ornitologům z Moravského ornitologického spolku. Hlášení o rorýsích by mělo obsahovat: datum, místo pozorování (obec, městská část nebo ulice), počet pozorovaných rorýsů, vaše jméno a do poznámky můžete doplnit čas pozorování, počasí a další postřehy, o které se s námi chcete podělit. Hlášení posílejte na adresu info@mos-cso.cz a do předmětu zprávy dejte heslo „rorýs“.
Rorýs obecný je tažný druh, který zimuje v tropických oblastech Afriky jižně od Sahary. U nás zůstává nejkratší dobu ze všech tažných ptáků (pouhé 3 měsíce), aby tu vyvedl svá mláďata. Rorýs je nejrychlejší z našich opeřenců a při letu dosahuje rychlosti 90 – 200 km/hod. Má se za to, že mladí rorýsi se po vylétnutí z hnízda celé 2 roky nedotknou země. Ve vzduchu loví potravu, koupou se v dešti, spí a dokonce se na obloze i páří. Po dvou letech si pohlavně dospělí ptáci najdou svého druha či družku a začnou stavět hnízdo z peříček, stébel a srsti, které pochytají ve vzduchu. Hnízdí jednou za rok od května do července a nejčastěji snáší 2 - 3 čistě bílá vajíčka, na nichž střídavě sedí oba rodiče.