Arnika: Jistě, pane ministře, vysázíme milion stromů
28. 3. 2011 - PRAHA [Econnect]
Cílem programu „The Big Tree Plant" je povzbudit lidi z místních komunit, aby se více zajímali o okolí svého bydliště a pomohli ho vylepšit. Občané mohou přispět buďto vysazením stromů nebo péčí o již rostoucí dřeviny. Další možností je založit místní skupinu nebo organizaci, která bude pečovat o stromy a hledat lokality vhodné pro výsadbu. Už nyní jsou tyto komunity podporovány formou různých grantů. Nová zeleň by se měla objevovat hlavně na místech, kde v současné době citelně chybí. Jednou z podmínek programu je, že se vždy musí jednat o veřejně přístupné prostory.
Arnika soustavně připomíná, že stromy ve městech zastávají řadu funkcí. Vytvářejí kyslík, osvěžují vzduch, zachycují prach a škodliviny, hubí choroboplodné mikroorganismy, poskytují stín, tlumí hluk, jsou domovem pro řadu živočichů. Zeleň v prostředí takřka odtrženém od přírody umožňuje vnímat přirozené rytmy, střídání dob vegetace a vegetačního klidu a zlepšuje psychickou pohodu. Je tedy na místě se ptát, proč u nás především z centrálních částí velkých měst stromy mizí.
Příkladem současného negativního trendu může být Praha nebo Ostrava – tedy obě města s nejvíce znečištěným ovzduším v celé republice. „Zatímco nové vedení pražského magistrátu slibuje „za každé narozené dítě vysadit strom", pohled do statistiky ukazuje, že jde ve skutečnosti o zabrzdění výsadby stromů. Již dnes se sází více, než jaký je přírůstek obyvatelstva, avšak kácí se zhruba dvojnásobnou rychlostí a stromy postupně mizí zejména z centrálních částí města, kde jsou však zároveň vzhledem k vysoké intenzitě dopravy a znečištění nejvíce potřebné," upozorňuje Martin Skalský z Arniky.
Ostrava, která patří k městům s vůbec nejvíce zamořeným ovzduším v Evropě, také žádné masivní výsadby neprovádí. Naopak. Od roku 2001 se pracuje na „regeneraci a humanizaci zeleně", což je pouze eufemismus označující plošné kácení stromů a keřů a výsadby mladých sazenic, které však budou plnit funkce pokácených dřevin teprve za několik desetiletí, pokud se takového stáří vůbec dožijí.
Ozdravná kůra v podobě nových stromů by tedy pomohla také českým městům a jejich obyvatelům. Třeba se jednou obdobného nápadu dočkáme i od našich politiků.
Situaci ohledně pražské zeleně je věnována stránka Arniky http://arnika.org/stromy-a-zelen.