Do světové sítě ekovesniček přibyla slovenská Ekodědinka
20. 3. 2007 - BRATISLAVA [Econnect]
Zatímco o přesné lokalitě pro novou ekovesničku bude rozhodnuto až podle dohody budoucích obyvatel, s jednotlivými kroky její realizace se již lze seznámit na stránkách projektu. V první fázi je to především vzájemné poznávání budoucích obyvatel, zakončené společným pěším putováním po Slovensku. Pak by mělo dojít k založení vesničky a to spíše svobodnými jedinci a následnému dobudování a s rozšířením povědomí o projektu i k příchodu rodin s dětmi.
Potenciální noví obyvatelé by měli mít možnost trávit nějaký čas v komunitním domě a pracovat společně s trvalými obyvateli. Obživou obyvatel by mělo být pěstování a případný prodej vlastních potravin, výroba předmětů z přírodních materiálů, sběr druhotných surovin, nebo brigády v okolí vesničky (co nejméně poškozující přírodu).
Hlavní motivy autora k nastartování projektu byly především zdravý život ve zdravém prostředí, s pěstováním vlastních potravin a životem v komunitě v souladu s přírodou. V neposlední řadě pak také celkově nízká rozmanitost v bydlení, oblékání či stravování většinové společnosti. Podobně smýšlející budoucí obyvatele by snad neměl být problém nalézt. „Několik informací jsem již podával, avšak 100 % obyvatel projekt ještě nemá,“ upřesňuje aktuální stav Josef Hovaňák.
Ekodědinka je třetím slovenským projektem zapsaným v GEN. Dalšími jsou Záježka, velmi pestré společenství lidí, žijících na lazech nedaleko obce Pliešovce a Greenheart sídlící nedaleko Trenčína. ,,Hlavním motivem pro zařazení do GEN bylo zviditelnění projektu, aby nezůstal jen projektem - ale reálnou ekodědinkou s komunitou,“ vysvětluje důvod zapsání do seznamu Josef Hovaňák.
GEN je asociace ekovesniček podporující ochranu životního prostředí a obnovu přírody skrze ekovesničky jako model trvale udržitelného osídlení. Je otevřená širokému spektru projektů bez ohledu na politické, náboženské či kulturní pozadí. České a slovenské projekty se mohou stát členy podsekce Evropa (GEN - Europe, zahrnuje však i Afriku a Střední východ), aktuálně hostící projekty ve 40 zemích.
Mohou se do ní velmi snadno přihlašovat jak projekty existující, tak i ve stádiu zrodu, což dokládá Josef Hovaňák: ,,Ekodědinka se v síti objevila asi 1-2 dny po vyplnění formuláře na příslušné stránce a při prohlížení jsem si všiml, že je tam více projektů, které ještě reálně nevznikly.“
Jediným současným členem GEN v České republice je komunita Rodová osada z Brna. V dřívější době jím byl i svojanovský PermaLot. ,,PermaLot byl členem GEN, nicméně jsme se dobrovolně členství vzdali, protože jsme neshledávali důvod v pokračování. Částečně pro názorový nesoulad, částečně pro mylnou představu, kterou si lidé nás kontaktující dělali. Ačkoliv jsme všude uváděli, že se jedná o iniciativu, mnozí očekávali plně rozvinutou ekovesnici,“ vysvětluje důvody k opuštění sítě Radka Jensen Vaculová z PermaLotu.