Greenpeace: Odloží vláda opět záchranu Horního Jiřetína?
25. 1. 2011 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]
Materiál uvažuje pouze s tzv. věcným návrhem novely (jde o „zárodek“ zákona, který v neparagrafovém znění popisuje, co by v zákoně mělo být), a to až na rok 2012. Novela horního zákona spadá do působnosti ministra průmyslu a obchodu (MPO) Martina Kocourka. Kocourkovi úředníci koaliční smlouvu stále otevřeněji sabotují. Přes opakované upozornění na závazky z koaliční smlouvy se snaží zabránit tomu, aby byly vyvlastňovací paragrafy v letošním roce zrušeny. Uvedeným počínáním MPO ohrožuje nejen důvěryhodnost vlády, ale i naději lidí žijících na dobývacích prostorech udělat tlustou čáru za více než dvaceti lety právní nejistoty ohledně jejich domovů.
„Koaliční strany se dohodly, že jsou pro ně limity těžby a soukromé vlastnictví posvátné, ale ministr Kocourek tyto úlety svých úředníků přinejmenším tiše toleruje a nosí je na jednání vlády. Nese za ně tudíž politickou odpovědnost. Nechceme nic většího, než aby se osazenstvo MPO chovalo jako státní úřad naplňující dohodnutý vládní program, a ne jako smečka průmyslových lobbyistů,“ řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR.
Případné couvnutí vlády by vyvolalo silnou nevoli představitelů samospráv obcí nejvíce postižených důsledky těžby. Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína v této souvislosti prohlásil: „Přes dvacet let žijeme v nejistotě. Současná koalice to slíbila změnit, a my jí za to opakovaně vyjádřili vděk. Pokud by teď otočili, byl by to opravdu podraz. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by vláda neměla dva komunistické vyvlastňovací paragrafy vyškrtnout z horního zákona už letos.“
Starosta Litvínova Milan Šťovíček k tomu uvedl: „Stále věřím, že jde o nedorozumění a ne zlou vůli. Doufám, že vláda prostě ten jeden chybějící řádek do třicetistránkového dokumentu doplní. Považuji to za opravdu zásadní. Nejde jen o bourání Horního Jiřetína, ale i kvalitu života desítek tisíc obyvatel Litvínova a budoucnost celého Podkrušnohoří.“