Spalovna odpadů v Chotíkově by měla dostat červenou
25. 1. 2012 - PRAHA [Econnect]
„Na dnešním veřejném projednání vyzveme Krajský úřad Plzeňského kraje, aby v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí vydal nesouhlasné stanovisko se záměrem svážet ze širokého okolí do Chotíkova u Plzně sto tisíc tun odpadů ročně. Autor posudku Vladimír Lapčík řádně nevypořádal připomínky veřejnosti vznesené k předložené dokumentaci a neřešil ani tak základní a tak významné problémy jako je osud desetitisíců tun popela a toxického popílku, které by spalovna měla vyprodukovat během svého provozu,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Ze naprosto nepřijatelné považuji skutečnost, že pan Lapčík místo nezávislého objektivního posouzení zpracoval jednostrannou obhajobu předloženého záměru. Šokovala mne skutečnost, že v propagandě ve prospěch projektu neváhal zajít dokonce tak daleko, že zpochybnil základní principy nakládání s odpady zakotvené v evropské i české legislativě – závaznou hierarchii způsobů nakládání s odpady."
V Plzeňském kraji (ale i v dalších regionech České republiky) se dnes recykluje 2x až 3x menší podíl komunálních odpadů než např. v Německu, Rakousku, Holandsku (přes 60%) nebo Vlámsku (přes 72%).
„Město Plzeň a Plzeňský kraj by se měl inspirovat vyspělými evropskými regiony a zeměmi, které upřednostňují levnější a ekologičtější technologie recyklace a kompostování odpadů. Ty navíc umožňují vytvořit v regionu mnohem více pracovních míst. Podle závazné hierarchie nakládání s odpady by ve spalovnách měl končit jen odpad jinak nevyužitelný,“ upozornil MUDr. Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal „Spalování odpadů je nevýhodné také ekonomicky. Ministerstvo životního prostředí ale bohužel podlehlo tlaku lobbistů a nabízí z evropských fondů miliardové perverzní dotace na stavbu spaloven odpadů místo systémové podpory prevence vzniku odpadů, jejich separace a recyklace.“