Temné stránky kyberprostoru: Počítačový průmysl z pohledu čínských sweatshopů
9. 12. 2008 - PRAHA [Econnect/Ekumenická akademie Praha]
Při svém evropském turné, které zahrnuje Varšavu, Berlín, Drážďany a Mnichov, vystoupí čínští aktivisté také v Brně a Praze. Jejich přednášky o pracovních podmínkách v továrnách na výrobu elektroniky v jižní Číně a o projevech ekonomické krize v Číně organizuje v České republice Ekumenická akademie Praha v rámci mezinárodního projektu Procure IT fair společně s českými partnery.
Organizace SACOM prosazuje práva zaměstnanců, kteří musejí čelit tvrdým pracovním podmínkám, když např. jejich pracovní doba přesahuje i 80 hodin týdně. Velké nedostatky jsou i v ochraně zdraví apod.
„Západní spotřebitelé, kteří kupují nejmodernější „fancy“ elektronku, jsou často šokováni, když zjistí, že při jejich výrobě musejí pracovat mladé dívky 12 hodin denně non-stop, za otřesných zdravotních a bezpečnostních podmínek. Zaměstnanci (...) prokazují symptomy typické pro nesprávné zacházení s chemikáliemi a (…) neúnosné pracovní tempo způsobuje, že se špatně soustředí na práci a dělají pak chyby, za které se jim strhávají peníze z platů (...). Je naléhavě nutné, aby byli o nebezpečí chemikálií informováni a školeni a aby pracovní tempo bylo rozumné,“ říká Jenny Chan, koordinátorka výzkumu.
Obě přednášky spojené s diskusí proběhnou v úterý 16. 12.
V Brně 12:00 – 14:00, Joštova 10, FSS MU, učebna 43
V Praze 19:40 – 21:30, Stará Budova VŠE, učebna SB240, nám. W. Churchilla 4, Praha 3
TLUMOČENÍ DO ČEŠTINY ZAJIŠTĚNO
Akce se koná ve spolupráci s OIKOS VŠE, Společností pro Fair Trade a Masarykovou univerzitou.
K projektu Procure IT Fair: http://www.ekumakad.cz/procureitfair/ nebo http://procureitfair.org
SACOM: http://sacom.hk