Vítězem se stává…. vlaštovka obecná
27. 6. 2011 - PRAHA [Econnect]
Jedním z cílů kampaně Jaro ožívá je upozornit na faktory ovlivňující migrační chování ptáků (například načasování migrace, začátek snášení vajec, vyvádění mláďat či dostatek potravních zdrojů, například hmyzu), a jejich možné propojení s klimatickými změnami. Sledování příletů ptáků na hnízdiště umožňuje každému z účastníků podílet se na společném monitorování přírodních dějů.
V letošní sezóně byla nejčastěji pozorovaným druhem vlaštovka (36%), rorýs byl zaznamenám v 30% případů, na třetím místě se umístila kukačka (23%), zatímco čáp bílý byl čtvrtý s 11% pozorování. Nově zařazený druh vlha pestrá byla pozorována pouze 3 310 pozorovateli, což činí 3% všech pozorování.
Úplně jiná situace byla ovšem v České republice – zde se projevila tradiční obliba čápa, který se umístil na prvním místě s 875 pozorováními (33% všech českých pozorování), na druhém vlaštovka s 653 pozorováními (25%), dále kukačka 573 pozorování (22%), rorýs 538 (20%) a poslední vlha s pouhými osmi pozorováními, což netvoří ani jedno procento všech pozorování.
Trojice nejaktivnějších zemí se již léta drží stale stejná – Rusko, Itálie, Irsko – jen letos si Rusko s Itálií vyměnilo pozice z loňské sezóny. Šesté místo České republiky je velkým úspěchem, od loňska jsme si polepšili o tři příčky a také o vice než osm set pozorování.
Porovnáme-li mezi sebou naše kraje, tak bezkonkurenčně nejúspěšnější je kraj Středočeský (34% všech pozorování z ČR), dále Olomoucký (15%) a Ústecký (9%).
Projekt si získává stále větší oblibu i u škol, letos se zapojilo 63 školních a jiných dětských kolektivů, které si mohly doplňovat informace z mnoha doprovodných materiálů vydaných k projektu Českou společností ornitologickou.
Tímto skončila evropská část letošní sezóny, nicméně již od září budou africké děti sledovat a zaznamenávat přílet našich ptačích hrdinů do jejich zemí. Tak i my všichni budeme moci být svědky druhé části migračního cyklu, kdy se ptáci vrací na svá africká zimoviště. Každý milovník ptáků je proto od podzimu zván na www.springalive.net , kde se dozví další zajímavosti ze života ptačích “poslů jara”.