Swissinfo: Švýcaři staví letadlo na solární pohon
9. 11. 2007 - PRAHA/ŽENEVA [EcoMonitor]
-Foto Solar Impulse / EPFL-
Po čtyřech letech výzkumů, výpočtů a modelování vstoupil projekt Solar Impulse do fáze, kdy je sestavován prototyp letadla s rozpětím křídel 61 m – stejně jako má Airbus A380. Když se všechno podaří, v roce 2009 by letadlo mohlo uletět 36 hodin bez použití paliva. "Solar Impulse není jenom letadlo, je to i vize udržitelného zdroje energie," řekl Piccard, který v roce 1999 jako první obletěl zemi bez mezipřistání v horkovzdušném balónu Breitling Orbiter.
Stavba prototypu letadla začala v červnu 2007 a bude pokračovat až do léta 2008. Testovací lety by měly začít na podzim 2008 a první celonoční let by se mohl uskutečnit v roce 2009. Poté se bude stavět další letadlo, které by mělo vydržet nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový let, v roce 2011 by se mohl očekávat první transatlantický let a poté obkroužení Země.
Prototyp letadla je jednoduchý - přístrojový panel je redukován pouze na to nejnutnější a kabina 1,5tunového letadla není tlaková. Stroj nemůže letět ve výšce nad 8 500 metrů. Bude to první přiblížení v optimalizaci rovnováhy mezi spotřebou energie, váhou, výkonem a ovladatelností. Podle týmu Solar Impulse jsou v tomto stadiu tři úkoly: ověřit výsledky z počítačového modelování, zvažovat technologie a konstrukční postupy. Dále bude potřeba testovat dosud neprozkoumanou oblast létání: žádné letadlo této velikosti, váhy a rychlostních charakteristik totiž zatím úspěšně nelétalo. A navíc bude nutné během letu za denního světla získat a poté skladovat takové množství sluneční energie, aby stačila i na let den-noc-den.
Podle článku na serveru Swissinfo ze dne 5. 11. 2007
Hanka Hermová