Aktivisté Greenpeace blokují těžbu ropných písků v Kanadě, největší průmyslový projekt na Zemi
16. 9. 2009 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]
Aktivisté vstoupili včera ráno v 8 hodin místního času do povrchového dolu, vylezli na tříposchoďové hydraulické lopatové rypadlo, jedno z největších na světě a zablokovali ho pomocí navzájem spojených pick up vozů. Firma Shell zastavila těžbu v celém dolu. Blokáda trvá již druhý den.
„Greenpeace přišlo sem na místo klimatické zkázy s cílem zablokovat tento obrovský těžební provoz. Chce sdělit premiéru Harperovi a prezidentu Obamovi, že lídři v ochraně klimatu nekupují ropné písky“, řekl Mike Hudema, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Kanada přímo z místa blokády. „Ropné písky jsou zničujícím příkladem toho, jak bude naše budoucnost vypadat v případě, že nedojde k okamžitým krokům k ochraně klimatu.“
Těžba ropných písků v Albertě, uprostřed zachovalé přírody boreálních lesů západní Kanady, je největším energeticko-průmyslovým a investičním projektem na Zemi. Území, na němž se ložisko nachází, má větší plochu než Anglie. Vytěžení a zpracování ropných písků způsobuje 3-5 krát vyšší emise skleníkových plynů, než je tomu u ropy těžené běžným způsobem. Bude-li těžba pokračovat, emise z ropných písků mohou do roku 2020 vzrůst na 127 až 140 milionů tun ročně - to je např. více, než činí celkové emise Dánska.
Navíc je těžba ropných písků v povrchových dolech nesmírně devastující. Zcela ničí zachovalé lesní a vodní ekosystémy této dosud panenské části Země. V místech, kde se donedávna prostíraly do nedohledna lesy a jezera, jsou nyní obrovské povrchové doly, toxická jezera, ropné rafinérie a potrubí.
Spojené státy jsou největším odběratelem, spotřebovávají kolem 60% ropy pocházející z ropných písků. Jejich těžba odsuzuje Kanadu a USA k budoucnosti založené na vysokých emisích skleníkových plynů a tím i k nízkým cílům v úsilí zmírnit klimatické změny.
Probíhající akce cílí na důlní provoz firmy Shell, která těží ropných písků nejvíce. Mezi další společnosti, jež tu mají obrovské investice, patří BP, Suncor, Syncrude, ExxonMobil, Total a StatoilhHydro.
Letos v prosinci bude mít svět historickou příležitost odvrátit hrozící klimatickou katastrofu. Na summitu OSN v Kodani se světoví lídři musejí dohodnout na opatřeních k záchraně klimatu. Pokračující těžba ropných písků a nezkrotitelná touha po ropě může toto mezinárodní snažení ohrozit. Těžba ropných písků v Albertě je příkladem, kam až může vést bezohledná spotřeba fosilních paliv a následné nekontrolovatelné emise skleníkových plynů.
„Ropné písky jsou jedním z největších klimatických zločinů na naší planetě,“ řekl Paul Horsman z Greenpeace International. „Nemuselo by tomu tak být – stačilo by, kdyby se Barrack Obama chopil vůdčí role v ochraně klimatu a místo špinavé ropy z písků se přiklonil k zelené energetické budoucnosti.“