Greenpeace varuje. Tuňákům se krátí čas
9. 11. 2007 - PRAHA/ANTALYA [Greenpeace]
Během příštích deseti dnů bude ICCAT diskutovat o ochraně tuňáka modroploutvého (Thunnus thynnus) v Atlantiku a Středozemním moři, kde mu v důsledku nadměrného a pirátského lovu hrozí vyhubení. Greenpeace požaduje ukončení lovu až do doby, kdy se ohrožená populace tuňáka zotaví.
„Takzvaný "plán na zotavení tuňáka modroploutvého" odsouhlasený v minulém roce není ničím jiným než špatným žertem,“ řekl Sebastian Losada, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace Španělsko. „Přestože plán povolil lovnou kvótu dvakrát převyšující doporučení vědecké komise samotného ICCAT, organizace nebyla schopna zajistit ani dodržování tohoto zcela nedostačujícího plánu. Pokud chce ICCAT skutečně dosáhnout zotavení tuňáka modroploutvého – nehledě na její vlastní důvěryhodnost – musí bez prodlení zastavit lov.“
V roce 2007 byla zaznamenána celá řada nezákonných aktivit, přičemž členové ICCAT, jako například Evropská unie, přiznali úlovky překračující přidělenou kvótu o 20%. Došlo ke zveřejnění celé řady skandálů, včetně krytí nadměrného lovu některých zemí kvótami jiného státu. V dnes zveřejněné zprávě Greenpeace uvedlo detailní informace o ilegálních aktivitách probíhajících v oblasti spravované ICCAT, zejména ve Středozemí. Zpráva založená na výzkumech Greenpeace na volném moři ukazuje kompletní selhání kontrolních mechanismů.
Hlavní nálezy zahrnují:
- Ilegální lov tuňáka modroploutvého provozovaný japonskou a italskou flotilou, včetně italského používání pozorovacích letadel den poté, co vstoupil v platnost zákaz ICAAT
- Používání ilegálních vlečných sítí italskou a tuniskou flotilou
- Neregulovaný a nezákonný lov prováděný libyjskou flotilou
- Nepravdivé údaje o úlovcích tuňáka modroploutvého vykazované tchajwanskou flotilou
- Neregulované překládání úlovků ve Středozemí
- Používání vlajek zemí, které nejsou členy ICCAT, k obejití regulačních opatření uplatněných touto organizací, ze strany japonské a korejské flotily
K záchraně tuňáka modroploutvého je nutné, aby ICCAT zakázalo lov této ryby až do doby, kdy se populace trvale zotaví, chránilo trdliště a uplatnilo režim založený na vědeckých doporučeních,“ dodal Losada. „ICCAT musí také bojovat proti nezákonnému a nehlášenému lovu a uplatnit ekosystémový přístup a princip předběžné opatrnosti vyžadované mezinárodním právem.“
Greenpeace požaduje vytvoření sítě oceánských rezervací na 40% rozlohy světového oceánu jako dlouhodobé řešení problému nadměrného lovu ohrožených druhů a jako prostředek k zotavení nadměrně využívaných oceánů.