Co znamená demokracie? - dokumentární film o zapojování občanů do rozhodování
3. 3. 2005 - PRAHA [Econnect / Agora Central Europe]
Smyslem dokumentu je zachycení moderních projevů demokracie ve „staré“ zemi Evropské unie (v Holandsku) a v nově přistoupivším státu (v České republice). Film ukazuje různé projekty občanských sdružení, které se v Holandsku i v České republice snaží různými formami podporovat moderní participativní demokracii. Věnuje se také chování úřadů a jejich připravenosti aktivně do svého rozhodování i své práce zapojovat občany.
Film natočil režisér Petr Slavík s Asociací pro film a sociologii. Je dlouhý 52 minut. Finančně jej podpořil program MATRA Nizozemského ministerstva zahraničí.
Hlavní náplní filmu jsou ukázky z participačních projektů ve městech Zlín, Praha – Řepy, Klášterec nad Ohří, Moravská Třebová a Cheb, které Agora realizovala v rámci projektu "Občan a radnice – konflikt, nebo partnerství?" ve spolupráci s organizací VNG International. Participační projekty se uskutečnily v roce 2000-2002 v celkem 15 českých a moravských městech, zúčastnilo se jich několik tisíc občanů.
Autoři ve výkladu k filmu vysvětlují: „Úroveň aktivního zapojení občanů do veřejného života a správy obce u nás bohužel stále velmi nízká a to především proto, že většina lidí trpí pocitem marnosti a nedůvěry v možnost cokoli svým přičiněním změnit. Často se nám zdá, že politici i státní úředníci (a to i na komunální úrovni) se stále více izolují od každodenního života obyčejných lidí do svého vlastního světa, kterému běžný občan nerozumí, do kterého nemá přístup a kde - jak je mu mnohdy dáváno najevo - není jeho aktivní přítomnost žádoucí. Ostatně svůj podíl na všeobecně sdíleném pocitu, že pálit si prsty nemá cenu a navíc se to nevyplácí, mají i média, když neustále propírají nejrůznější aféry a skandály a soustředí svou pozornost převážně jen na negativní příklady. Film Co znamená demokracie si klade za cíl ukázat, že zmíněný pocit není tak docela oprávněný. Že existují způsoby a možnosti, jak se občané mohou aktivně zapojit do správy věcí veřejných aniž by se museli stát politiky či úředníky. A že občan nemusí vnímat úřady jako svého nepřítele a úřad občana jako obtížný hmyz, ale že mohou efektivně spolupracovat ku prospěchu společné věci. Ostatně existují k tomu různé metody a v zemích na západ od našich hranic je používají již řadu let.“
Ambicí filmu je oslovit každého, kdo se zajímá o věci veřejné a komu není lhostejný stav světa v jeho bezprostředním okolí. „Budeme rádi, když se film bude líbit. Ještě raději budeme, když bude inspirací a vodítkem pro další města a jejich občany a když se myšlenky participace stanou běžnou součástí života nás všech,“ říká Ivana Bursíková.
„Zkušenosti, které při své práci Agora nasbírala, byly materiálem pro film. Na jednotlivých projektech, které Agora realizovala či realizuje lze totiž názorně představit celou problematiku participativní demokracie. V žádném případě však nejde o propagační snímek ani o metodickou příručku,“ uvádí Ivana Bursíková.
Agora znamenala nejdříve shromáždění všech svobodných občanů v městských státech starověkého Řecka, později tak bylo označováno veřejné prostranství, shromaždiště. Agora Central Europe, společnost pro demokracii a kulturu je občanské sdružení založené v r. 1999 dvěma nizozemskými subjekty (Agora Europa a Institut pro politiku). Zabývá se především zlepšováním komunikace mezi radnicemi a občany a zapojováním lidí do rozhodování na komunální úrovni.
Vedle participačních projektů uspořádala 4 konference o zkušenostech se zapojováním veřejnosti do rozhodování, pravidelně pořádá veřejné debaty na aktuální témata ve spolupráci s Lidovými novinami.