Jak se žije po tsunami?
17. 10. 2007 - PRAHA [Econnect / Charita ČR]
Součástí komponovaného večera bude debata s pracovníky Charity na téma rozvojové spolupráce České republiky, představení charitních projektů v Indonésii a na Srí Lance, hudební vystoupení a výstava fotografií Petra Šilhánka. "Věříme, že touto akcí vzbudíme u české veřejnosti zájem o projekty zahraniční rozvojové spolupráce," uvádějí organizátoři.
Charita pro Indonésii a Srí Lanku
Dne 26. prosince 2004 byly indonéské provincie Aceh a Severní Sumatra zasaženy zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy stupnice a ničivou vlnou tsunami. Obrovská masa mořské vody, nesoucí s sebou trosky budov a zeminu, se hnala až pět kilometrů do vnitrozemí a cestou ničila domy, školy a chrámy, silnice a mosty, telekomunikační a elektrifikační síť, úrodu, zavlažovací systémy, nástroje zemědělců a rybářů a zásoby potravin a paliva. Celkem 173 741 osob přišlo při katastrofě o život, z nich bylo pohřbeno jen 93 482, ostatní jsou nezvěstní. 694 760 ososb bylo připraveno o střechu nad hlavou. Osud statisíců Acehanů tak dnes závisí nejen na poskytování okamžité humanitární pomoci, ale zároveň i na projektech dlouhodobé asistence.
Charita dosud shromáždila na sbírkovém kontě pro Indonésii přes 26 milionů korun. Díl shromážděných prostředků byl využit na okamžitou pomoc (nákup jídla, oblečení, pokrývek, pracovního náčiní ) a na psychosociální pomoc určenou lidem v uprchlických táborech (realizováno přes ICMC organizaci, 18 měsíční projekt). Koncem února 2005 Sdružení Česká katolická charita vyslalo do Indonésie tým tří pracovníků, kteří se seznámili se situací na místě a s rozsahem škod napáchaných tsunami. Charita zároveň otevřela stálou kancelář v hlavním městě nejvíce postižené provincie Aceh, v Banda Acehu. Charita realizuje projekty jak přímo v městě Banda Acehu, tak také v odlehlých vesnicích v regionu Lamno a Calang. Jádrem samostatných projektů Charity v Indonésii je v současné době obnova prostředků obživy ve vesnických komunitách, stavba trvalých obydlí, podpora dětí v uprchlických táborech formou výuky tradičních tanců, rozvoj indonéských neziskových organizací a distribuce potravinové a nepotravinové pomoci.
Na Srí Lance se Charita soustředí na rybářské komunity obývající zaostalou, postiženou oblast na východním pobřeží ostrova, v provincii Batticaloa, jelikož rybáři patří k nejhůře postiženým skupinám obyvatelstva po tsunami. V první fázi rychlé pomoci byly opraveny dva nemocniční komplexy a krevní banka nemocnice Mahamodra v regionu Galle a také kliniky ve městě Galle, dalšími aktivitami Charity bezprostředně po tsunami byly podpora přesídlení lidí ve vesnici Navalady, distribuce v uprchlickém táboře Tirukkovil, zásilka humanitární pomoci do vesnice Unawatuna a krizová intervence pro děti.
V dubnu 2005 byla zřízena stálá kancelář české Charity na Srí Lance, která se nachází ve městě Batticaloa, na východě ostrova. "Došlo zde k obrovským ztrátám na životech, a proto se soustředíme na psychosociální pomoc lidem žijících v uprchlických táborech, na překonávání traumatu z prožitého neštěstí a ztráty blízkých a strachu z moře, který je ve všech lidech přítomen. Dále poskytujeme materiální asistenci v podobě nákupu lodí a pracovního materiálu , která je podpoří při jejich návratu zpět do normálního života. Při obnově prostředí se soustředíme na projekty, které budou napomáhat kultivaci životního prostředí a budou vytvářet v dětech i dospělých vztah a odpovědnost k jejich životnímu prostředí. Zároveň sázení zeleného pásu kolem moře zmenší jejich strach z případného dalšího neštěstí," uvádí Charita.