Farmáři a aktivisté protestovali proti GM krmivu ve francouzském přístavu
31. 1. 2005 - LORIENT [Econnect]
"Tato zásilka s GM produkty nikdy neměla být poslána do Evropy. Miliony tun GM soji jsou do Evropy importovány každoročně, aby zde byly použity jako krmivo pro dobytek, prasata a drůbež. Považujeme to za políček do tváře všech evropských občanů, kteří odmítají GMO ve svém jídle," řekl Arnaud Apoteker, koordinátor GE kampaně Greenpeace.
Protest také poukázal na to, že pěstování Roundup Ready sóji způsobuje rozsáhlou destrukci přírody a zemědělství v Argentině, odkud náklad o objemu 30 000 tun pochází. Expanze pěstování této plodiny má za následek nekontrolované kácení miliónů hektarů deštných pralesů a také vážný sociální dopad. Tradiční pěstitelé a původní obyvatelé jsou často násilně vyháněni ze své půdy, kterou velké korporace potřebují pro rozšiřování GM produkce.
Během posledních 10 let byla zemědělská výroba v Argentině zcela ovládnuta jedinou plodinou: GM Roundup Ready sójou vyrobenou agrochemickou společností Monsanto. Její obrovský negativní dopad na životní prostředí, společnost i hospodářství nemá v historii obdobu.
„GM plodiny jsou hrozivým výsledkem agresivního velkokapacitního zemědělství, které ohrožuje jak přírodu, tak drobné zemědělce, a které vede k dominanci několika málo nadnárodních korporací ve světové rostlinné výrobě. Dokonce i evropští farmáři se již stávají závislí na této špinavé produkci proteinových krmiv, která jsou ve stále větší míře převážena z jedné části světa do druhé. GMO jsou naprosto neslučitelné se zodpovědným zemědělstvím a s výrobou kvalitních potravin,“ vysvětlil José Bové, známý francouzský farmář, aktivista a člen Via Campesina (celosvětové sdružení malopěstitelů), který se protestu zúčastnil
Ve své odborné studii, publikované předminulý týden, americký agronom Charles Benbrook varuje, že osetí 14 miliónů hektarů jedinou, geneticky homogenní plodinou vytvoří vysoce zranitelný zemědělský výrobní systém, který má také vážné sociální dopady. Odhaduje se, že zhruba 2,3 milionu hekatrů deštných pralesů a savany bylo zničeno od roku 1996, aby se tak vytvořil prostor pro nové plantáže GM sóji. Oblasti, kde se pěstovaly brambory, fazole a rýže a choval dobytek, byly také změněny na sojovou produkci určenou k exportu.
Tomáš Tetiva