Dvacátý brněnský Biojarmark přilákal stovky Brňanů
5. 10. 2011 - BRNO [Econnect]
Tradiční Biojarmark pořádaný se konal v Brně už podvacáté. Za tu dobu se počet ekologických zemědělců v Česku podstatně zvýšil, stejně jako poptávka po biopotravinách. Ty se ale často dováží ze zahraničí a lidé často neví, že i v jejich okolí existují ekofarmy. Ekologický institut Veronica proto opět pozval více než dvě desítky ekologických zemědělců a výrobců biopotravin do centra Brna, aby se veřejnosti představili. K vidění byly i stánky prodejců se značkou regionální výrobek Moravský kras, které jsou vyráběny drobnými podnikateli kousek od Brna.
„Je tu dobrá atmosféra, lidé procházející kolem našeho stánku bio většinou znají. Máme špatné zkušenosti s některými farmářskými trhy, ale tady jsme spokojeni,“ pochvaluje si Iva Nováková z Horňácké farmy. Společně s rodinou přijela prodávat na Biojarmark poprvé, do Brna ale pravidelně vozí hovězí maso z bio chovu z Hrubé Vrbky. Kupují si ho stálí zákazníci a poptávka se šíří přes známé. Fronta se tvoří i u stánků s biozeleninou. Ta je o něco dražší než konvenční zeleninové stánky na Zelném trhu, což prodejci vysvětlují zákazníkům: „Nepoužíváme umělá hnojiva a pesticidy, je zbytečné zatěžovat tím životní prostředí. Podíl ruční práce je ale u nás větší, navíc jsme rodinná farma, takže nechceme konkurovat průmyslovému zemědělství. Jsou to reálné ceny kvalitních potravin.“
„Na Biojarmark chodím každý rok, ráda si poslechnu cimbálovou muziku a potkám se se známými. Nabídka se tu vždycky trochu mění, letos mě zaujaly třeba nové biomošty z Hostětína se zázvorem. Je to tady taková malá společenská událost, líbí se mi, že jsou tady i neziskové organizace jako Hnutí DUHA nebo Veronica,“ říká návštěvnice Adéla Hamplová. Z nákupu si ještě nese dýni Hokkaido: „Večer z ní udělám pro rodinu polévku nebo pomazánku.“
U stánků Ekologického institutu Veronica návštěvníci debatují o novince – vznikající skupině Podporujme svého sedláka. Spočívá v tom, že skupina lidí si společně předplatí úrodu konkrétní rodinné farmy na sezónu předem a každý týden si pak vyzvedávají v centru města podíl z potravin, které se právě urodily. Může to být zelenina, ovoce, maso či mléčné výrobky. „Lidé znají zemědělce, který pro ně pěstuje, mají od něj záruku kvalitních potravin a zároveň mu pomáhají ekonomicky obstát v konkurenci průmyslového zemědělství. Podobné skupiny fungují běžně ve Francii, Spojených státech, Británii či Japonsku. Do Česka se tato podpora sedláků postupně dostává, dvě skupiny už fungují v Praze,“ vysvětluje Veronika Fišerová, organizátorka Biojarmarku. „Připojit se k nám může každý zájemce, informace najde na www.veronica.cz/bio,“ dodává.