Swissinfo: Švýcarsko trápí zmenšování biodiverzity
25. 5. 2007 - PRAHA/ŽENEVA [EcoMonitor]
-foto: Pro Natura © Michel Roggo-
Urs Tester z organizace Pro Natura tvrdí, že počet ohrožených rostlin, ptáků, ryb a dalších živočichů je ve Švýcarsku prostě ohromující. "Skoro polovina flóry a fauny v zemi je ohrožena," řekl Tester. Mezi nejohroženější živočichy patří obojživelníci, například rosnička zelená, a plazi, například užovka maurská, užovka podplamatá a želva bahenní.
Minulý rok oznámil Federální úřad pro životní prostředí, že se zmenšování biodiverzity ve Švýcarsku zastavilo, avšak situace nadále zůstává špatná. V červnu 2006 úřad představil první přehled Monitorovacího programu biodiverzity Švýcarska, který sbíral data více než pět let. Urs Tester však s oficiálním sdělením nesouhlasí a tvrdí, že druhů dramaticky ubývá. "Opravdu nás znepokojuje vývoj populace obojživelníků. Počet některých ohrožených druhů klesl za posledních 20 let nejméně o polovinu," uvedl podle Swissinfo Tester.
Kurt Eichenberger ze švýcarské pobočky WWF pro Swissinfo řekl, že jádro problému spočívá v nedostatečné politické strategii. "Nemáme strategii pro biodiverzitu, a tak nevíme přesně, jakým směrem se vydat. Máme velmi dobré nástroje, ale nedokážeme je dobře použít," vysvětlil Eichenberger. Podle něj dosud také biodiverzita není dost závažné téma pro švýcarský parlament ani veřejnost.
V červnu minulého roku hovořil ředitel Federálního úřadu pro životní prostředí Bruno Oberle o svém přesvědčení, že se do roku 2010 podaří odvrátit úbytek biodiverzity. K tomu se ostatně Švýcarsko spolu s jinými zeměmi zavázalo v roce 2002 na Summitu Země v Johannesburgu. Urs Tester je však ohledně dosažení tohoto cíle značně skeptický. "S takovým množstvím ohrožených druhů je jen malá šance, že Švýcarsko dostojí svému závazku, pokud bude vše pokračovat stejně. A netvrdí to jen Pro Natura. Dokonce i OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) říká, že Švýcarsko se problému věnuje málo," řekl.
Světový svaz ochrany přírody (IUCN) v úterý oznámil, že je ohroženo okolo 15 procent evropských savců, uvedl server Swissinfo. Na vině je prý dopad lidské činnosti na životní prostředí, hlavně odlesňování, vysoušení mokřadů a intenzivní zemědělství.
Podle článku na serveru Swissinfo ze dne 22. 5. 2007
Hanka Hermová