Greenpeace: Život není odpad, nazabíjejte kytovce
21. 5. 2007 - PRAHA/BERLíN [Greenpeace/Econnect]
-Copyright: © Paul Langrock/Zenit / Greenpeace-
Jde o těla vyplavená na evropské pláže a poté sesbíraná aktivisty Greenpeace. Tito kytovci zemřeli utopením v rybářských sítích, otravou v důsledku znečištění vody nebo kvůli hluku pod vodou, který způsobil ztrátu orientace. Někteří z nich nesou stopy po lodních šroubech nebo nožích. „Tři sta tisíc velryb a delfínů se každoročně utopí v rybářských sítích - a je nemožné spočítat, kolik dalších se stane obětí znečištění, srážek s lodí, sonaru a klimatické změny,“ řekla mořská bioložka Greenpeace Stefanie Wernerová.
Příští týden se koná zasedání více než sedmdesáti členských zemí IWC v Anchorage na Aljašce. V posledních letech zesiluje tlak velrybářských států jako Japonsko, Island a Norsko, které žádají formální obnovu komerčního lovu. Během tohoto roku plánuje Japonsko ulovit takřka 900 plejtváků malých a zvýšit podíl ohrožených plejtváků myšok a keporkaků.
„Vlády musejí přijmout závazek bránit velryby, nikoliv velrybářský průmysl,“ dodala Wernerová. „Musí být vyslán jasný signál, že ochrana oceánů je brána vážně. Vlády mohou začít obranou moratoria na komerční lov velryb a závazkem zmodernizovat Mezinárodní velrybářskou komisi,“ uzavírá Wernerová.
Greenpeace upozorňuje, že rostoucí tlak způsobený nadměrným lovem, klimatickou změnou a znečištěním je však vážně ohrožuje a je nezbytné přijmout konečně účinná opatření na jejich ochranu. Nejdůležitějším požadavkem je vyhlášení rozsáhlých mořských rezervací, kde bude zakázán lov velryb i rybolov.