ScienceDaily: Spolupráce mezi sousedy by pomohla zvýšit biodiverzitu ve městech
29. 1. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]
"Zahrady neexistují v izolaci, jsou navzájem propojené a tak vytváří síť stanovišť, která by měla být propojený s parky, přírodními rezervacemi a okolní krajinou," říká Mark Goddard z fakulty biologických věd na Leedské univerzitě.
"Jedna osoba může zasadit strom nebo vytvořit v zahradě rybník, ale přežití mnoha pohybujících se druhů, jakými jsou ptáci nebo savci, které se ve městech rovněž vyskytují, je závislé na poskytnutí rozsáhlejších ploch. Pokud se sousedé v ulici dohodnou a například založí souvislý pás stromů napříč svými zahradami, bude to pro biodiverzitu mnohem přínosnější, než když tak učiní pouze jedna nebo dvě domácnosti," pokračuje Goddard.
Tim Benton, spoluautor výzkumu, dodává: "Stále více se ukazuje, že plocha, která je pro udržení biologické rozmanitosti dostatečná, je větší než pozemek spravovaný jednotlivci. Proto je důležité najít cesty, které by pomohly spolupráci mezi sousedy."
Podle dalšího spoluautora studie, Andyho Dougilla, může být vytváření zahradních sítí podporováno řadou mechanismů, například finančními pobídkami, ať už ve formě dotací nebo daňovými zvýhodněními. Další možností je vznik tímto způsobem zaměřených občanských iniciativ.
Podle článku Gardeners Must Unite to Save Britain's Wildlife, Experts Urge z 26. ledna 2010.
Zdeňka Vítková