V brněnské Knihovně Jiřího Mahena se chystá konference o aktivním otcovství
17. 4. 2007 - BRNO [Econnect / Nesehnutí]
Konference „Aktivní otcovství aneb Je skvělé být tátou“ začíná v pátek 20.dubna v 9 hodin v přednáškovém sálu Knihovny Jiřího Mahena a vystoupí na ní odbornice a odborníci z oblasti sociologie či psychologie, kteří se tématu otcovství věnují dlouhodobě. Výzkumy, které provádějí, vyvracejí zažité mýty o tom, že muži se neumějí o děti starat tak jako ženy. Všechny příspěvky budou mít podobu dvacetiminutových vystoupení s následnou desetiminutovou diskuzí. Návštěvníci si budou moci také prohlédnout výstavu fotografií, která se vztahuje právě k tématu dětí a otců.
Trend pečujících otců se rozšířil nejprve ve skandinávských zemích, kde jsou muži s kočárkem naprosto běžným jevem. Například ve Švédsku se velmi osvědčil model tzv. otcovské dovolené. To v praxi znamená, že z celkové doby rodičovské dovolené je určitá část garantována matkám, stejná část je pak vyhrazena otcům - zmíněná otcovská dovolená - a zbylé měsíce si rodina může rozdělit podle vlastního uvážení. Stát se tak snaží podporovat rodiny, ve kterých se oba partneři v péči o dítě vzájemně střídají a oba se zapojují do rodičovské dovolené.
Česká legislativa umožnila otcům jít na rodičovskou dovolenou teprve nedávno, od roku 2001. Není proto divu, že rodiny, které se uchýlí k tomuto netradičnímu rodinnému uspořádání stále narážejí na spoustu předsudků, upozorňuje Nesehnutí. „Muži, kteří oznámí svému zaměstnavateli, že plánují jít na rodičovskou dovolenou, se často setkávají s nepochopením, vyhrožováním ztrátou místa a podobně. Matka, která se rozhodne přenechat pečovatelské povinnosti otci a sama finančně zajišťuje rodinu čelí od okolí obvinění, že je krkavčí matkou, která nemá své děti dostatečně ráda,“ popisuje Lukáš Sedláček, který je spoluautorem výzkumu o mužích na rodičovské dovolené.
Emancipace otců v rodině je v současné době považována za klíčovou otázku v odstraňování diskriminace žen a mužů. Mnozí odborníci a odbornice tvrdí, že ženy budou vždy znevýhodněny v zaměstnání, politice, veřejné sféře i v domácnosti, dokud se muži nezapojí do péče o své děti ve stejné míře, jako to dělají ženy. Ukazuje se také, že ve společnostech, kde se muži běžně starají o děti, dochází k mnohem menšímu výskytu domácího násilí i násilí obecně páchaného na ženách. „Násilí na ženách včetně domácího násilí vyplývá z genderové nerovnosti v naší společnosti. Tam, kde muži častěji pečují o děti, můžeme také vidět více žen ve vedoucích funkcích, v politice či veřejné sféře. Moc mezi muži a ženami je v těchto společnostech mnohem více sdílena, a to i díky tomu, že muži přijímají svou část zodpovědnosti v péči o své děti,“ říká Lukáš Sedláček.
Takové a podobné problémy budou mezi tématy jednotlivých příspěvku brněnské konference, které nese podtitul Je skvělé být tátou. Mezi přednášejícími bude například přední česká socioložka Hana Maříková, dále Iva Šmídová - vedoucí oboru genderových studií na Masarykově univerzitě, která před lety vedla výzkum o mužích na rodičovské dovolené, nebo Martin Jára z Ligy otevřených mužů. Neméně zajímavý bude jistě také příspěvek muže, který se s posluchači a posluchačky podělí o své vlastní zážitky ze svého aktuálního pobytu na rodičovské dovolené.
Konference je součástí aktivit na podporu aktivních otců v ČR, které pořádá nezisková organizace Nesehnutí Brno ve spolupráci s pražskou obecně prospěšnou společností Gender Studies jako součást projektu Půl na půl – rovné příležitosti žen a mužů realizovaného v rámci Iniciativy společenství Equal. Tento program se zaměřuje na boj s diskriminací na trhu práce a podporu znevýhodněných sociálních skupin při začleňování do pracovního života. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem ČR.