Sdružení LORM ocenilo hluchoslepé autory
13. 11. 2006 - ŽĎÁR NAD SÁZAVOU [LORM / Econnect]
Hlavní cenu z dílny sochaře Jiřího Laňka za první místo v kategorii poezie převzala hluchoslepá Dana Kubišová za svoji báseň Přítel. Odborná porota, složená z odborníků a spisovatelů, dále v kategorii próza udělila první místo Jitce Menclové za povídku s názvem Jak taky může dopadnout dopis pro Ježíška.
Vedle Ceny odborné poroty byly předány i Ceny veřejnosti na základě hlasování, které probíhalo v průběhu celého října na webových stránkách www.lorm.cz. Největší počet elektronických hlasů v kategorii próza získali hned dva hluchoslepí autoři - Václava Turková a Jan Pavlíček. V kategorii poezie měla u veřejnosti největší úspěch báseň Lormík od Antonína Kačmarčíka.
Při slavnostním vyhlášení byli oceněni všichni účastníci literární soutěže i přehlídkové výtvarné kategorie. "Chtěli jsme tak upozornit na jedinečnost všech zaslaných příspěvků a také ocenit odvahu všech, kteří své dílko do soutěže poslali," přibližuje první ročník soutěže Petra Zimermanová, ředitelka občanského sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé. Proto také byla na konferenci zpřístupněna všechna díla zaslaná k termínu uzávěrky do soutěže. Básně a povídky si mohli návštěvníci doprovodné výstavy přečíst ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu.
Uměleckou soutěž vyhlásilo sdružení LORM při příležitosti oslavy svých patnáctých narozenin. Symbolickým dárkem chtělo sdružení věnovat všem osobám s těžkým smyslovým handicapem prostor ke kreativitě a současně přiblížit svět hluchoslepých veřejnosti.
LORM sdružuje hluchoslepé osoby, jejich rodiny a ostatní příznivce, kteří se zajímají o problematiku hluchoslepých. Během své činnosti poskytl LORM od roku 1991 službu více jak 350 hluchoslepým klientům. V současné době sdružuje okolo 200 členů a poskytuje služby cca 120 osobám.
Sdružení poskytuje pomoc a služby hluchoslepým všech věkových skupin i ostatním lidem, kteří jsou s hluchoslepými v kontaktu nebo se zajímají o tuto problematiku. LORM poskytuje individuální a skupinovou systematickou péči hluchoslepým lidem, jejíž cílem je překonání negativních psychologických a sociálních dopadů hluchoslepoty, které postihují jednotlivce a jejich rodiny.