Experti OSN jednají v Kanadě o změnách klimatu
5. 12. 2005 - PRAHA [BBC]
Jejich cílem je projednat dlouhodobá opatření na boj proti klimatickým změnám po roce 2012, kdy platnost Kjótského protokolu vyprší. Jak ale uvádí zpravodaj BBC v Montrealu, mezi rozvojovými a vyspělými zeměmi zůstávají neshody, týkající se limitů na produkci skleníkových plynů. Zástupci Evropské unie a Spojených států se zase nemohou dohodnout na dlouhodobých opatřeních, která by zamezila klimatickým změnám.
V Montrealu proběhla masová demonstrace
V sobotu se v Montrealu sešly tisíce aktivistů, kteří požadovali účinnější postup proti klimatickým změnám. K protestu se připojili i kanadští eskymáci (inuité). Upozorňovali na to, že v důsledku oteplování ubývá ledu v arktických oblastech, což ohrožuje jejich budoucnost. Za hlavního viníka označují Spojené státy, které svým přístupem výrazně přispívají ke globálnímu oteplování Země.
Demonstrace se konaly i v dalších zemích. V Londýně požadovalo další kroky proti globálnímu oteplování asi sedm tisíc demonstrantů. Vyzývali vládu, aby důsledně snižovala škodlivé emise. Podobné protesty byly svolány v nejméně třiceti dalších zemích, například ve Francii, v Německu, v USA, v Japonsku, v Brazílii, v Jihoafrické republice, v Austrálii a v Bangladéši.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) koncem listopadu opět varoval před nebezpečím globálního oteplování. Zároveň vyzval Evropskou unii i celý svět k ještě rychlejšímu snižování emisí, než s jakými počítá Kjótský protokol.
Klimatické změny podle ochránců přírody způsobují stále častější povodně, sucha či hurikány.