Občané i odborníci požadují přísnější verzi REACH
11. 12. 2006 - PRAHA/STRASBOURG [Econnect/Arnika]
Petici podepsalo také několik desítek starostů a zastupitelů měst a obcí a řada významných osobností včetně vědců a lékařů. „Ochranu zdraví a životního prostředí v REACHi zaručí hlavně povinnost náhrady nebezpečných látek v případě, že k nim existuje bezpečná alternativa, což je také náš hlavní požadavek, s nímž za europoslanci jdeme,“ řekl dnes předseda Arniky Jindřich Petrlík.
Arnika prováděla letos na jaře rozbory nebezpečných látek obsažených v prachu a děšťové vodě. Nebezpečné látky jako bromované zpomalovače hoření, ftaláty či nonylfenoly jsou přítomny v prostředí, v němž se každý den pohybujeme. Některé z těchto látek ohrožují rozmnožování, poškozují nervovou soustavu, narušují fungování hormonů v našem těle a kumulují se v různých složkách životního prostředí včetně lidských tkání. „Na jejich přítomnost v České republice se zaměřila letos provedená studie, kterou chce Arnika europoslancům před hlasováním připomenout závažnost jejich rozhodnutí,“ řekl tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.
"Zkouškou ohněm pro REACH bude to, zda nás pomůže zbavit těchto nevítaných hostů našich pracovišť a domovů," řekl Dr. Alan Watson autor interpretace výsledků měření, kterou Arnika pod názvem "Pozor! Nebezpečný prach“ přivezla na jednání Evropského parlamentu.
Sdružení Arnika se bude snažit europoslance přesvědčit, aby hlasovali pro povinnost náhrady nebezpečných látek méně škodlivými alternativami, pro právo spotřebitelů na informace o nebezpečnosti chemických látek ve výrobcích a pro povinnost chemického průmyslu zaručit chemickou bezpečnost výrobků, tedy, že chemické látky v nich obsažené nepoškodí po dobu životnosti lidské zdraví či životní prostředí.