Na pražském magistrátu zasedaly děti
14. 4. 2010 - PRAHA [Econnect]
Již od ranních hodin se prostory Velkého jednacího sálu na pražském magistrátu hemžily více než stovkou dětí a studentů, kteří přijeli na mezinárodní konferenci Město pro děti. Po krátkém úvodu organizátorů a slavnostním zahájení prvním náměstkem primátora Rudolfem Blažkem již převzali slovo o řadu let mladší moderátoři – Bára Benoniová (15) ze ZŠ Londýnská a Kryštof Štafl (17) z Gymnázia Písnická, kteří účastníky prováděli konferencí až do podvečerních hodin.
„Naše konference je prvním pokusem o vytvoření veřejného fóra, na kterém mohou děti sdílet své nápady a zkušenosti z projektů, které aktivním způsobem podporují chůzi nebo jízdu na kole do školy,“ vysvětluje Petra Lukešová z o. s. Oživení. „Chtěli jsme dětem dát prostor vyjádřit se k tomu, jak vidí města, ve kterých žijí, co by si přály změnit a jaké aktivity jejich školy v tomto směru podnikají. Snažíme se držet krok se zahraničím, kde je zcela běžné, že děti mají právo vyjádřit se k záležitostem, které se jich bezprostředně týkají. Každý z projektů se nějakým způsobem potýkal s nadměrnou automobilovou dopravou a jejími dopady na bezpečnost či životní prostředí na straně jedné a potřebou dětí volně a samostatně se ve městě pohybovat na straně druhé,“ dodává Lukešová.
Celkem 12 dětských delegací, mezi nimiž nechyběly ani děti z Berlína a Yorku, vystoupilo s prezentacemi projektů propagujících chůzi nebo jízdu na kole jakožto zdravé a k životnímu prostředí šetrné způsoby dopravování a představilo výsledky, kterých bylo v rámci projektů dosaženo.1) Po krátkém úvodním videu o škole vytvořeném žáky vždy následovalo představení projektu dětmi a krátký doslov pedagoga.
David Woodings, učitel z Dringhouses Primary School v Yorku, vysvětluje: „Anglická vláda investuje ročně miliony liber do projektů, které podporují dopravu dětí do škol a ze škol pěšky či na kole. Je to zcela jednoduché. Prospívá to jejich zdraví a učí je to zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí. A méně aut v okolí škol znamená pro naše děti také větší bezpečnost.“
„Jsme rádi, že můžeme v Praze představit naše barevné parkoviště na kola, které jsme si vytvořili z ošklivého postranního vchodu do školy,“ říká žák Tuan Kiet z berlínské základní školy Carl-Humann-Grundschule. „Natřeli jsme staré stojany na kola, ze starých rámů jsme vyrobili zvonkohru a pomalovali jsme zeď.“ Paní učitelka Kathrin Hillers k tomu dodává: „Nestálo to ani moc peněz. Dříve do školy jezdil na kole jen jeden kluk, teď se kola do stojanů ani nevejdou a budeme muset přidělat další.“