Nosticův palác ožije divadelním festivalem autorské tvorby
14. 1. 2008 - PRAHA [Econnect]
Festival Autorská tvorba na blízko II. je pozváním nejen k nahlédnutí do zákulisí netradičních způsobů hry a herectví, rozvíjených na Katedře autorské tvorby a pedagogiky (KATaP) DAMU, ale také k vlastnímu ozkoušení si psychosomatických disciplin studovaných na KATaP v rámci otevřených dílen vedených interními pedagogy.
Dramaturgický koncept se totiž mimo jiné skládá též z odpoledních, veřejnosti otevřených seminářů. Uskuteční se tak například dílna Dialogického jednání, Pohybu a hry s maskou nebo dílna Autorského čtení, v rámci níž si mohou účastníci sami přečíst vlastní texty a vyslechnout si odborné komentáře a připomínky prof. Ivana Vyskočila a dalších. Po dílnách následují ukázky nehotových scénických tvarů studentů, večer pak prezentace autorských představení jak studentů, tak pedagogů KATaP - Přemysla Ruta, Michala Čunderle nebo Jarky Pokorné.
Katedru autorské tvorby a pedagogy založil a donedávna vedl herec a spisovatel prof. Ivan Vyskočil. Sám festival otevře svou dílnou Dialogického jednání, jednou z hlavních disciplín studia na Katedře autorské tvorby. Dialogické jednání představuje praktickou experimentaci s elementárními principy hry, dramatické tvorby a nepředmětného herectví. Uskutečňuje se formou individuálních vystoupení jednotlivce v prázdném prostoru a v situaci „veřejné samoty“ (tj. před zraky druhých) a sleduje zákonitosti autentického a spontánního jednání na veřejnosti.
Na středeční večer festivalu jsou přizváni hosté Jarek Kaczmarek a Gwidon Cibulski z Polska s představením Bluesové příběhy a Jacek Halas s dziadovskými baladami pod titulem Hodiny odbíjí.
V pátek 18. ledna se uskuteční kulatý stůl, na němž se bude debatovat o pedagogických zkušenostech s vedením disciplín KATaP mimo jejich domovské prostředí, a diskuse o shlédnutých představeních celého festivalu. V rámci festivalu se uskuteční též výstava knižních ilustrací Veroniky Hrčkové. Vše završí společný závěrečný večírek.
„Pojem autorské herectví vyjadřuje alternativu k tradičnímu interpretačnímu způsobu herectví, které bývá běžné v kamenných profesionálních divadlech. Pojmem autorství pak máme při zdejším studiu na mysli výchovu k autorské osobnosti, k autorskému a tedy zodpovědnému postoji nejen na jevišti. Nejde o to vychovat herce, ale o studium skrze herectví, tedy díky různým disciplínám vést studenty k osobitému projevu, nalézt a rozvíjet jejich vlastní talent, a ten nemusí být vždy jen divadelní..."
"Díky takovému konceptu se na katedře potkávají lidé z rozličných oborů, ať již uměleckých čí zdánlivě s uměním zcela nesouvisejících. Festival je tak příležitost uceleně shlédnout tvorbu vznikající při katedře, představit ji širší veřejnosti, společně ji reflektovat, tedy vést o ní řeč. Vedle studijní příležitosti je to samozřejmě také příležitost společenská,“ řekla k chystanému festivalu jedna z organizátorek Michala Pohořelá.