Projekt na podporu břehulí probíhá úspěšně
27. 7. 2009 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Eonnect/cCalla]
Břehule říční patří mezi ohrožené druhy ptáků. Původně hnízdily v říčních březích strhávaných jarními povodněmi, do nichž si vyhrabávaly nory. Po regulaci většiny vodních toků si břehule našly náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech, kde jich dnes v ČR hnízdí drtivá většina. Hnízdní stěny však vyžadují každoroční údržbu, především na lokalitách, kde se již písek netěží.
Projekt „Stabilizace populace břehulí v Jihočeském kraji“ začal úpravou hnízdních stěn ve třech jihočeských pískovnách, kde existují nebo v minulosti existovaly početné kolonie břehulí. Jedná se o pískovny ve Lžíně na Táborsku, Záblatí na Třeboňsku a Třebči na Borovansku. Ve Lžíně a Záblatí předcházely úpravě také přednášky a besedy pro veřejnost. Calla také ve spolupráci s expertem na břehule Petrem Henebergem zpracovává analýzu populace břehulí v jižních Čechách.
V pískovně Lžín bylo po úpravě zaznamenáno 129 hnízdních nor, v pískovně Záblatí 686 hnízdních nor a v pískovně Třebeč 48 hnízdních nor. O něco nižší počet břehulí v Třebči souvisí s úpravou stěny a zvýšením počtu břehulí v nedaleké pískovně Nakolice, kterou provedla těžební firma po domluvě s nevládními organizacemi. Celkově ve třech pískovnách zahrnutých do projektu Cally hnízdí téměř třetina jihočeských břehulí.
„Počet hnízdících ptáků v nově upravených stěnách předčil naše očekávání. Po terénním průzkumu všech břehulích lokalit je jasné, že záblatská pískovna se stala jejich největším hnízdištěm v Jihočeském kraji,“ říká vedoucí projektu Olga Dvořáková z Cally.