Charita Olomouc nabízí terénní pracovní poradenství
2. 12. 2010 - PRAHA [Econnect]
Pracovníci Charity se tak v místě bydliště uživatelů ještě více zaměřují na práci s dospělými lidmi, kteří hledají práci nebo chtějí pomoci v jiné závažné situaci. V rámci tohoto programu rovněž pracují s mládeží a koordinují veřejnou službu, která je určena pro nezaměstnané.
Do projektu jsou zapojeni tři zaměstnanci; terénní pracovnice již pravidelně dojíždí do vyloučené lokality ve Velké Bystřici, kde pomáhá jednotlivcům i rodinám, kteří mají zájem zlepšit svou situaci. Nabízí pomoc převážně v oblasti zaměstnanosti -- sestavování životopisu, registrace na úřadu práce, hledání si vhodného zaměstnání, brigád, vzdělávacích kurzů apod. Mimo to ale řeší i problémy s exekucemi, zadlužeností, bydlením aj.
Koordinátorka veřejné služby zprostředkovává veřejnou službu těm, kteří o ni projeví zájem. Díky odpracování 20 až 30 hodin veřejné služby si může nezaměstnaný zvýšit dávku hmotné nouze. Také získává pracovní návyky a je větší šance, že si práci v budoucnu udrží.
Terénní pracovní poradce pro mládež pracuje přímo v Olomouci. V současné době dochází i do lokality v ulici U Cukrovaru, kde je velká koncentrace sociálně vyloučených osob. Zde organizuje mj. volnočasové programy pro děti a realizuje doučování i psaní domácích úkolů. Mimo to se zaměřuje na tvorbu preventivních programů, které v budoucnu bude nabízet školám a realizovat je přímo ve třídách na druhém stupni základní školy (8. a 9. třída) a prvním či druhém ročníku středních škol.
"V rámci olomouckého komunitního plánování sociálních služeb byla ve městě vytipována další lokalita ohrožená sociálním vyloučením, a to ubytovna U Cukrovaru v Olomouci-Holici. Doposud zde pracovali sociální pracovníci z občanských sdružení DROM Brno a Romodrom. Nyní zde působí i Charita Olomouc. Od nové spolupráce si slibujeme zlepšení sociální situace zejména rodin žijících na ubytovně. Zároveň by také mělo dojít ke zklidnění situace v městské části Olomouc-Holice, která v srpnu vrcholila předáním petice Radě města Olomouce. Více než 500 holických občanů si v ní stěžovalo na nevhodné chování některých obyvatel ubytovny U Cukrovaru," přiblížila změněné poskytování soc. služeb v lokalitě Pavla Nachtmannová, vedoucí Oddělení soc. kurátorů Magistrátu města Olomouce.
Středisko Khamoro těmito aktivitami rozšiřuje své služby a snaží se i takto narušit bludný kruh sociálního vyloučení. Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.