Člověk dostal oceány do bodu, z něhož už není návratu
16. 6. 2006 - PRAHA [E-žurnál]
Nový výkonný ředitel UNEP Achim Steiner uvedl, že zvláštní pozornost musí být věnována 60 procentům světových oceánů, které jsou mimo národní jurisdikce a úsilí o ochranu přírody a které jsou poškozovány nejen moderními technologiemi, ale i nedostatkem právní regulace.
“Schopnost lidstva využívat hluboké oceány a moře během posledních let prudce stoupla,“ dodal Steiner s tím, že ochrana přírody se dosud soustředila zejména na pobřežní vody, kde se odehrávala většina lidské činnosti, jako je rybaření či průmyslová těžba. “Nyní urgentně se musíme začít dívat za tento horizont a poučení, kterých jsme nabyli v pobřežních vodách, vnést do širšího mořského světa.“
Průmyslové rybaření pomohlo během minulého století století snížit populaci tuňáků, tresek a mečounů o téměř 90 procent.
Podle odhadů Spojených národů je každoročně ilegálně vyloveno na 10 miliard ryb, z nichž je 30 procent získáno z vod bez regulací. Ilegální rybaření rovněž zabije každý rok na 300 tisíc mořských ptáků, včetně 100 tisíců albatrosů. Devatenácti z jednadvaceti druhů albatrosů hrozí vyhynutí.
Rostoucí a negativní vliv na mořskou vodu a mořské ekosystémy a biodiverzity má nejen rybaření, ale též vojenské operace a seismické bádání, uvedla Kristina Gjerde, která zprávu psala. „Spektrum klimatických změn, jako je oteplování oceánů a okyselení, podtrhuje potřebu omezit přímé zásahy člověka, protože zdravé ekosystémy jsou schopny lépe reagovat na měnící se oceánské podmínky.“