Slámování 2004 v Červené Řečici
18. 8. 2004 - PRAHA [Econnect / Občanské sdružení Švagr]
Stát se autorem slámového díla není složité. Slámující k tomu všemu potřebuje slámu, drát, provázek a alespoň špetku fantazie. Z drátu si udělá jednoduchou kostru a tu obaluje slámou, nakonec musí vše dobře utáhnout provázkem. Práce může trvat dvě až pět hodin, záleží na velikosti objektu. Díla se pak vystavují podle počasí cca 14 dní v parku na náměstí. Sochy, které jsou vyrobeny opravdu poctivě se ukládají do depozitáře červenořečického zámku. V neděli dopoledne tak na účastníky i kolemjdoucí čeká vernisáž, která je symbolickým zakončením daného ročníku Slámování.
„Téměř všichni účastníci jsou amatéři, pravidelně jezdí celé rodiny, party studentů a mladých lidí, táborové oddíly, lidé z blízkého i z dalekého okolí z celé republiky. V posledních dvou letech slámovali i návštěvníci z Holandska, Belgie, Francie, Itálie, Švýcarska, Jižní Koreje, Japonska a Běloruska,“ říká jeden z organizátorů akce Milan Zborník.
Vedle samotného slámování je také připraven doprovodný program – promítání českých filmů, sobotní koncert, divadlo i výstava loňských slaměných výtovrů. Každý večer od pátku do neděle bude na náměstí v Červené Řečici promítnut jeden český film - Rozmarné léto, Indiánské léto, Babí léto. Vstupné bude dobrovolné, ale pokud chcete pomoci sdružení Švagr, určitě přispějte - výtěžek této akce totiž bude zdvojnásoben Nadací Divoké Husy a bude použit na koupi pojízdného skladu - maringotky, která bude vozit na tábory sdružení všechen potřebný materiál.
Na sobotní večer je také připravena oslava společného slámovacího úspěchu v podobě koncertu na třetím zámeckém nádvoří, kde vystoupí několik kapel z Prahy, Písku, Brna - např. Pavla Milcová & Peter Binder, Chorchestr, Závodníci, 200 zbraní. Vedle výstavy loňských slaměných objektů a dalších slamáků i z minulých ročníků, kteří se na zámku podařilo uchovat, si budete moci prohlédnout fotografie z činnosti o.s. Švagr. Divadlo Le Škleb předvede v hřbitovním kostele představení V zámku a v podzámčí.
Skromné ubytování nabízí organizátoři přímo v prostorách zámku - je nutné si přivést vlastní spacák a karimatku. Jinak můžete využít penziony a hotely v okolí. Slámování letos vedle Nadace Divoké husy podpořil také Fond Vysočina.
Původcem celého nápadu slámovat sochy a další objekty je nynější místostarosta obce Červená Řečice Jiří Jedlička. Slámování vymyslel za studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Chtěl udělat něco z materiálů, které jsou běžně dostupné a charakteristické pro venkov a vytvořit z nich výtvarné objekty. První ročník proběhl v srpnu 1997 a zúčastnilo se ho 14 Švagráků. Švagr a Spolek na záchranu památek pak spojili síly a ze Slámování se stala široko daleko známá akce. V roce 2002 Slámování poněkud narušili záplavy (Švagr má sídlo v Písku a tak měli plné ruce práce), ale i přes tento fakt byl počet účastníků chvályhodný.