Novinka na webu - česko-německý větrný informační server
5. 8. 2003 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Calla/ Econnect]
Projekt má napomoci k urychlení rozvoje větrné energetiky v České republice a zároveň ve svém důsledku umožnit větší příliv investicí do této oblasti. Větrná energetika, odvětví, které zažívá ve Spolkové republice Německo velký rozmach, je v České republice teprve v plenkách. Německo je na světové špičce místo ve využívání větrné energie. Instalovaný výkon větrných elektráren v Německu již překročil hranici 12 000 MW, zatímco v České republice byly do roku 2002 v provozu větrné elektrárny o výkonu pouze asi 5 MW. V Německu mohou již dnes postavené větrné elektrárny pokrýt okolo 4 % celostátní spotřeby elektřiny, větrná energetika tu zaměstnává cca 40 000 lidí.
„Přestože je Německo naším největším sousedem, dnešní přenos úspěšných zkušeností z této země ve využívání obnovitelných zdrojů energie je jen omezený. A to byl důvod, proč jsme se rozhodli zprostředkovat výměnu informací pomocí specializovaného serveru,“ řekl k projektu Edvard Sequens ze Sdružení Calla.
Jedna z autorek webu Neela Winkelmannová zmiňuje další oblast: „V současnosti se v České republice připravuje zákon o obnovitelných zdrojích energie. Tvůrci serveru by rádi poskytli zainteresované české veřejnosti na příkladu vzorového vývoje v Německu fakta a argumenty pro důslednou podporu větrné energetiky a pro podporu obnovitelných zdrojů energie vůbec.“
Na stránkách najdete překlady aktuálních článků a zpráv z českého a německého klasického a elektronického tisku na téma větrná energetika, slovníček faktů o větrné energetice a např. aktuální text návrhu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Můžete si objednat CD-ROM s názornými prezentacemi o větrné energetice, diskutovat na různá témata ve společném fóru - chcete-li, i s partnery na druhé straně česko-německé hranice. Můžete zde uveřejnit svůj inzerát, prohlédnout si aktuální instalovaný větrný výkon, poznamenat si zajímavé temíny a odkazy.
Realizace na české straně byla finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí ČR.