Nevládní organizace kritizují závěry konference o klimatu
20. 12. 2004 - PRAHA [BBC]
Například Jennifer Morganová ze Světového fondu na ochranu přírody WWF tvrdí, že Bushova vláda změnila taktiku a snaží se jakýmikoliv mechanismy zablokovat pokrok v jednání. Za důležité naopak označila, že se za ochranu klimatu staví Evropská unie.
Cesta k závazkům?
"Evropská unie chtěla otevřít jednání o ochraně klimatu příští rok. Výsledkem je jen seminář, což je slabý výsledek, ale důležité je začít," míní účastnice jednání Klára Sutlovičová z českého Centra pro dopravu a energetiku. Indie a Brazílie prosadily do textu formulaci, že se v Německu nebude diskutovat o další podobě závazků. Podle Sutlovičové na to však přesto může dojít.
"Rámcová úmluva stanoví, že se příští rok diskutovat o závazcích musí," vysvětluje nevládní expertka. "Rozvojové země žádné závazky neměly, obecné cíle jsou správnou cestou pro rozvinuté země, rozvojové země by se pomocí transferu čistější technologie nasměrovaly na čistější cestu."
A co Amerika?
Spojené státy tvrdí, že chrání ovzduší investicemi do lepších technologií. Také mnohé nevládní organizace mají ke Kjótskému protokolu výhrady. Přesto chtějí, aby Američané na dohodu přistoupili.
"Je třeba rozlišovat, co dělá vláda a jak reagují regiony. Snižování emisí v Los Angeles je určitě možné doporučit," říká Sutlovičová. Podle ní je ale zároveň třeba, aby se největší znečišťovatel připojil k mezinárodní dohodě s konkrétními závazky.