Společnost ING devastuje Kotlářku, bez povolení kácí stromy
24. 7. 2008 - PRAHA [Econnect/Arnika]
„Měla to být moderní vilová čtvrť konkurující svou architekturou sídlišti Baba, na jedněch z nejluxusnějších pozemků v Praze 6. Teď hrozí velká ostuda,“ komentoval počínání společnosti Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
„Asi před týdnem jsme zaznamenali stavební aktivitu na jižním svahu pozemků společnosti ING, nad roklí Kotlářkou. V tomto místě se podle územního rozhodnutí ani stavebního povolení nikdy nemělo stavět. Po nelegálním vykácení zeleně vznikají na pozemcích označených v územním plánu jako zeleň v masivním měřítku ploty,“ vysvětluje podrobnosti případu místo předseda Občanského sdružení přátel Hendlova dvora Dr. Michael Pokorný.
Rokle je podle odborných posudků, zadaných investorem, domovem desítky ohrožených druhů živočichů chráněných zákonem. Společnost ING sice původně získala výjimky ze zákona umožňující na chráněných lokalitách stavět, po žalobě Občanského sdružení přátel Hendlova dvora je ale nedávno zrušil soud. V praxi to znamená, že dnes je sporná i platnost územního rozhodnutí na všech třiačtyřicet viladomů. Nicméně povolení ke stavbě plotů na svahu rokle ani ke kácení stromů v jižní části pozemků nikdy vydáno nebylo.
Kotlářka figuruje v programovém prohlášení Rady Městské části Praha 6. Do roku 2010 se má stát součástí Centrálního parku Hanspaulka a stavební činnosti společnosti ING se jí vůbec neměla dotknout. Kvůli nelegálnímu vykácení stromů teď hrozí sesuvy svahů rokle a další devastace celého území.
ING poškodila Kotlářku již loni, když pod svahy rokle bez povolení umístila deponii zeminy, vytěžené při stavbě. Společnost za to nebyla nijak potrestána. Odbor výstavby Městské části Praha 6 naopak uložení zeminy do míst, která měla zůstat zachována jako útočiště pro chráněné živočichy, dodatečně povolil, a to i přes nesouhlasné stanovisko samosprávy.
Sdružení přátel Hendlova dvora se obrátilo písemně na odbor dopravy a životního prostředí a odbor výstavby Městské části Praha 6 se žádostí o zastavení černé stavby oplocení a zamezení dalšího kácení dřevin. Úřad by měl také zahájit správní řízení o udělení pokut za porušení stavebního zákona a zákona na ochranu přírody, a řízení o odstranění nepovolené stavby.