Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ason klub vychovává literární talenty již šestnáctým rokem

27. 11. 2006 - PLZEŇ [Econnect]

V málokterém městě mají nezavedení literární autoři takové podmínky k rozvíjení svého talentu jako v Plzni. Zdejší občanské sdružení, fungující pod názvem Ason klub, sdružuje píšící autory z celého Plzeňského kraje. Tímto rokem uzavírá celých 15 let své existence.

Na závěrečném semináři soutěže Literární Šumava před čtyřmi lety se diskuse s hodnotící porotou po obvyklých počátečních nesmělostech a zdráháních chopit se slova, stala takřka otevřenou arénou. Zlomila se v něco, co připomínalo televizní pořad Kotel. Několik zástupců střední generace se rozčilovalo, kterak je nikdo netiskne, kterak je možné, že vycházejí hromady harlekýnů a červených knihoven, když oni píšou beletrii. A ten, komu beletristické knížky vychází, vydává prý jen díky známostem a protekci. Byly vznášeny i další dotazy. Zda ve své tvorbě pokračovat či nikoli, někteří dokonce chtěli slyšet, kde dělají chyby, či zda se od minulého ročníku zlepšili… Jak to, že se tolik prací nedostane ze šuplíků na světlo Boží? Byla osočena generace mladší, jak je možné, že oni tisknou!? Chtěli by vidět nějakou platformu, která by komerčně neprosazeným autorům udala směr, podala v literárním úsilí pomocnou ruku...

Živá konfrontace jako škola psaní

Ason klub vznikl při Knihovně města Plzně jako volné sdružení místních literárních autorů v roce 1991. Zakladatelkou i formálním správcem Ason klubu je básnířka Helena Šlesingerová. Prvořadým úkolem vzniklého klubu bylo nabídnout mladým nadějným autorům poezie i prózy šanci publikovat, veřejně se prezentovat, ale i pravidelně setkávat. Nikdy nešlo o školu tvůrčího psaní, v které by někdo autoritativně říkal, toto je slabé nebo toto si zaslouží opravit. V Ason klubu se naopak dávno před rozšířením internetových literárních serverů osvědčila myšlenka, že nejlepšími kritiky jsou autoři sami navzájem, že svá díla dokáží vzájemně konfrontovat a utvářet tím svůj literární vkus i názor. Zde je důležité zmínit otevřenost sdružení. Od počátku je přístupné všem, bez ohledu na věk či talent. Ason klubu, jehož členská základna se pohybuje přibližně na stovce členů, se tak podařilo „vychovat“ několik autorů, kteří jsou pravidelnými laureáty celostátních literárních soutěží. Někteří nakonec překročili Asonův vlastní stín a dnes jsou oficiálně publikujícími autory i v celostátním měřítku.

Helena Šlesingerová dodává: „V Ason klubu už se dá hovořit i o generacích, které se tu vystřídali. Co se týče počtu dnešních skutečně aktivních členů, kteří pravidelně přispívají příspěvky do našich tiskovin nebo u nás publikují, není to samozřejmě tak vysoké číslo, jako je počet přihlášených. V současnosti se tedy jedná přibližně o třicet autorů, jejichž texty můžete více či méně pravidelně najít na stránkách plzeňského literárního časopisu Plž, zastihnout na pravidelných setkáních, čteních nebo některé literární soutěži.“

Jistým úskalím v tomto smyslu může být však uzavírání se ve stejném kruhu autorů, jejichž laťka zůstává na stejné výšce. Zde je pak třeba podtrhnout sociální funkci klubu.

Odrazový můstek pro začínající spisovatele

Za patnáct let své existence vydal Ason klub 115 tzv. Malých knížek svých kmenových autorů – kopírovaných, často ilustrovaných paperbacků, vycházejících v nákladu od 50 do 150 výtisků. Jednou měsíčně vydává Listy Ason klubu, naplněné literárními pozvánkami, informačním servisem pro mladé autory – např. o všech literárních soutěžích a cenách nebo polemikami. Ve stejném intervalu svolává také setkání autorů a pořádá autorská čtení nejen v Knihovně města Plzně. Každý rok Ason klub zaštiťuje Literární soutěž Západočeských středních škol, jeho členové se společně s dalšími neziskovými sdruženími podílejí na realizaci literárního měsíčníku Plž a v poslední době pořádají i vlastní literární projekty. Jedním z nejtradičnějších a nejúspěšnějších jsou Dny poezie na Velhartickém hradě nebo happeningy uspořádané v rámci celostátního Dne Poezie, který každoročně připadá na datum narození Karla Hynka Máchy - 16. listopadu.

Nikdo si nemůže od Ason klubu slibovat, že jej naučí psát. V Plzeňském kraji však dobře plní funkci odrazového můstku pro nezavedené autory.


Tomáš T. Kůs

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Tomáš T. Kůs

Autor je externím redaktorem Econnectu.

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz