Bigboardy v Praze upozorňují na utrpení koní
2. 8. 2005 - PRAHA [Econnect/Svoboda zvířat]
"Při těchto transportech jsou často porušovány předpisy - kamiony bývají přeplněné, chybí přestávky na odpočinek, nakrmení a napojení, vyskytuje se také nefungující či chybějící ventilace, topení, špatné zacházení se zvířaty během přepravy. Nejdůležitější je ale to, že jsou tyto transporty zcela zbytečné a nehumánní," uvedla Barbora Večlová, koordinátorka kampaně Cesta na smrt organizace Svoboda zvířat Praha.
I přes toto všechno Česká republika nadále přijímá tyto koně na své území a zavírá oči před porušováním zákonů a špatným stavem zvířat. Tím přejímá část zodpovědnosti za jejich utrpení. Koně projíždějí ČR jen 40 km, takže při znemožnění průjezdu by nedošlo k výraznému prodloužení trasy.
Doporučení Rady Evropy doporučuje a tedy umožňuje členským států, aby zvířata neschopná přepravy byla poslána zpět do místa původu nebo poražena na území členského státu. Na příkladu Rakouska je vidět, že je toto možné i v praxi. Rakouští úředníci dodržují kontroly zvířat a tyto kamiony na území Rakouska nejsou vpuštěny.
"Koně nejsou jedinými zvířaty, které trpí při několikadenních-týdenních transportech. Stejným způsobem jsou převážena i další zvířata na jatka či další výkrm. Toto týrání zvířat je dotováno Evropskou unií z peněz daňových poplatníků. EU se tímto způsobem zbavuje přebytečných zvířat," řekla Barbora Večlová.
Organizace Svoboda zvířat se zabývá transporty koní asi 2 roky. Zatím vydala dvě petice (pro polskou a českou vládu), protestní pohledy pro polského předsedu vlády a českého ministra zemědělství, v těchto dnech vzniknou také plakáty s podobnou tematikou jako je na bigboardech.