Bohemia Deposit a.s. Besednice usiluje o rozšíření těžby vltavínů v chráněném území
14. 11. 2003 - PRAHA [Calla / Econnect]
Přírodní památka Besednické vltavíny byla vyhlášena v roce 1995 tehdejším Okresním úřadem v Českém Krumlově, o dva roky později udělil v tomto území jiný orgán ochrany životního prostředí, Územní odbor ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích tzv. předchozí souhlas ke stanovení dobývacího prostoru. Na základě tohoto předchozího souhlasu pak Obvodní báňský úřad v Plzni stanovil dobývací prostor a udělil tak konečný souhlas s těžbou vltavínů v prostoru jih. Byl tím zahájen spor o chráněné území, jehož posláním je “ochrana ložiska vltavínonosných štěrkopísků se zbytky vltavínů“.
Přes odpor ekologických nevládních organizací, odborných institucí i veřejnosti se podařilo v roce 2002 získat společnosti Bohemia Deposit a.s. Besednice oprávnění k těžbě vltavínů v přírodní památce Besednické vltavíny. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1995 tehdejším Okresním úřadem v Českém Krumlově, o dva roky později udělil v tomto území jiný orgán ochrany životního prostředí, Územní odbor ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích tzv. předchozí souhlas ke stanovení dobývacího prostoru. Na základě tohoto předchozího souhlasu pak Obvodní báňský úřad v Plzni stanovil dobývací prostor a udělil tak konečný souhlas s těžbou vltavínů v prostoru jih. Byl tím zahájen spor o chráněné území, jehož posláním je “ochrana ložiska vltavínonosných štěrkopísků se zbytky vltavínů“. Nyní přišli těžaři s požadavkem těžit vltavíny i v prostoru sever.
Těžaři mají další požadavky, ale chybí jim souhlas ochrany přírody
Po otevření těžby v dobývacím prostoru jih přišli letos těžaři s požadavkem těžit vltavíny i dobývacím prostoru sever. I v tomto případě však musí předložit báňskému úřadu souhlas orgánu ochrany přírody. Tento souhlas vydal odbor životního prostředí městského úřadu v Kaplici přesto, že byl nevládními organizacemi upozorněn na skutečnost, že rozhodovat o osudu chráněného území mu nepřísluší. Zcela pochopitelně Krajský úřad Jihočeského kraje toto rozhodnutí v říjnu letošního roku, na základě odvolání Sdružení CALLA, Jihočeské matky, Hnutí Duha, Památkářské obce Českokrumlovska a ČSOP Šípek zrušil s tím, že příslušným úřadem vydat tento souhlas je právě Krajský úřad.
Nevládní organizace nesouhlasí s další těžbou a požadují odpis zásob výhradního ložiska vltavínů
„Nesouhlas s další těžbou v chráněném území opíráme o stanoviska odborných organizací, včetně Agentury ochrany přírody a krajiny, které se dosud nevyjádřily k dalšímu požadavku na těžbu a vyjádřily již dříve svůj odpor proti takovéto ochraně“, uvádí Jaroslava Brožová ze Sdružení Jihočeské matky.“ Na příkladu probíhající těžby lze názorně ukázat, že nejde pouze o devastující činnost v chráněném území, ale i o evidentní narušení krajinného rázu“, dodává Brožová.“ Občanská sdružení nejsou schopna zamezit činnosti „divokých kopáčů v kraji“. Právě proto nechceme, aby jediné chráněné území vltavínů bylo vytěženo,“ poznamenává Růžena Šandová z Hnutí Duha.
Sdružení CALLA podalo proto podnět bývalému Okresnímu úřadu v Českém Krumlově na podání návrhu na odpis zásob výhradního ložiska vltavínů s cílem zachovat zbývající část území pro vědecké účely. Jak uvádí Vladimír Molek z tohoto sdružení, “okresní úřad a následně ani krajský úřad se k tomuto podnětu nevyjádřil. Naopak ze strany obce Besednice se stále setkáváme s výroky, že přírodní památku jsme vyhlásili proto, abychom ji mohli vytěžit.“ Tímto odpisem zásob výhradních ložisek se rozumí jejich vynětí z evidence zásob a jedním z možných důvodů je případ, kdy „jde o zásoby, jejichž dobývání by ohrozilo zákonem chráněné obecné zájmy, zejména ochranu životního prostředí, a význam ochrany přírody převyšuje zájem na vydobytí těchto zásob“!