Tři a půl tisíce velryb na Světový den zvířat
5. 10. 2005 - PRAHA [Econnect / Greenpeace]
Výstava se uskutečnila díky spolupráci se Zoologickou zahradou Praha. "Velrybí výtvarná soutěž se setkala s ohromným zájmem a my jsme byli doslova zavaleni dětskými výkresy, které na adresu Greenpeace přicházely ze základních škol ze všech koutů Čech a Moravy. Děti na nich výmluvně zobrazily podmořský svět velryb, ale bohužel také nebezpečí, kterému tato vzácná zvířata stále čelí," říká výkonný ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter. "Byli jsme odhodláni vystavit všechny výtvarné práce, a jediný dostatečně velký prostor, který se nám podařilo najít, byly exteriéry v trojské zoologické zahradě,“ dodává.
První část výstavy, nazvaná "Moře současnosti“, byla nainstalována v okolí vzdělávacího centra a soustředila všechny kresby, které zobrazovaly negativní vliv člověka na velrybí svět i kresby požadující zastavení tohoto nesmyslného počínán, tedy kresby znázorňující harpunování velryb, jejich lovení do sítí, znečišťování moří, a také dětmi vyjádřené požadavky na ochranu velryb a oceánů. Druhá část kreseb byla umístěna ve Vodním světě a dětském areálu, kde bylo symbolicky vytvořeno "Moře svobodných velryb" – tedy takové moře, o jaké usiluje také Česká republika svým hlasováním proti lovu kytovců na půdě Mezinárodní velrybářské komise.
"Padesát vybraných obrázků „šťastných velryb“ bylo vystaveno v tzv. Noemově arše a děti samy na místě zvolily hlasováním – vhozením přineseného jablka do příslušného koše – ‚nejšťastnější‘ velrybu, tedy obrázek velryby, kterou považovaly za nejsvobodnější a nejspokojenější. Autor této velryby pak mohl získanými jablky nakrmit slony. A také někteří další mladí výtvarníci se za odměnu mohli dostat do bezpostředního kontanktu s vybranými zvířaty," popisuje Jiří Tutter.
Členem Mezinárodní velrybářské komise (IWC) se Česká republika stala na počátku letošního roku po dlouhotrvající kampani české pobočky Greenpeace. Letos poprvé se také česká zástupkyně zúčastnila zasedání IWC, které se konalo v června v jihokorejském Ulsanu. Česká republika se na tomto zasedání připojila k zemím, které zastávají politiku aktivní ochrany velryb.