Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Deset let od smrti Ken Saro Wiwy

10. 11. 2005 - PRAHA [Econnect]

-Ken Saro Wiw-
-Ken Saro Wiw-
Zabíjení, bití, znásilňování a drancování země – to vše provází nadnárodní společnosti, které těží ropu v Nigérii. Přesně před deseti lety nigerijská vláda nechala popravit spisovatele a nositele alternativní Nobelovy ceny za mír Ken Saro Wiwu a dalších osm disidentů kvůli jejich aktivitám na obranu práv původních obyvatel. Přestože justiční vražda tehdy otřásla celým světem, zůstává bezpráví a násilí stále přítomné v současné Nigérii.

„Opakuji, že všichni zde stojíme tváří v tvář dějinám. Já a mí přátelé tu nejsme dnes před soudem sami. Společnost Shell je tu s námi a je zastoupena dobře – prokurátor dal jasně najevo, na čí straně stojí. Je to samozřejmě tato společnost, která tento proces pod svojí kontrolou, ale je jisté, že se jednoho dne přijde spravedlnost.“

„Nepochybuji, že ekologická válka, kterou společnost Shell rozpoutala v deltě bude brzy předmětem otázek a její zločiny dojdou zaslouženého trestu. Stejně tak bude potrestána zločinecká podlá válka, kterou vede společnost proti lidem Ogoniů,“ prohlásil tehdy ve své závěrečné řeči před zvláštním vojenským tribunálem Ken Saro Wiwa.

Nadnárodní ropná společnost Shell pochopitelně popřela jakékoliv uplácení svědků obžaloby, avšak bylo známé, že se její představitelé scházeli se zástupci nigerijské armády a vlády. V březnu 1995 se uskutečnilo jejich setkání v londýnském Shell Centre, kde byla naplánovaná strategie proti protestům obyvatel proti těžbě ropy na jejich územích.

Dne 10. listopadu 1995 Saro Wiwa a osm dalších aktivistů bylo popraveno ve vykonstruovaném procesu navzdory protestům mezinárodního společenství. Hněv se snesl nejen na představitele nigerijské vojenské junty, ale také na společnost Shell, která díky svému klíčovému postavení v Nigerii mohla procesu zamezit. Tehdejší premiér Velké Británie John Major prohlásil, že to byl „podvodný proces, špatný rozsudek a nespravedlivé odsouzení. Výsledkem byla justiční vražda“.

Po deseti letech od této tragické události se objevují nové důkazy o tom, že lidé žijící v deltě řeky Niger, kde probíhá rozsáhlá těžba ropy, i nadále čelí násilnostem ze strany bezpečnostních sil. Činnost ropných společností navíc přináší rozsáhlou devastaci životního prostředí.

„Je urážkou památky Kena Saro-Wiwa a jeho stoupenců, že lidé zodpovědní za zabíjení a násilnosti, stále unikají spravedlnosti. Jejich boj za ekonomická a sociální práva zůstává i nadále velmi aktuální. Sedmdesát procent populace delty Nigeru totiž žije v absolutní chudobě, třebaže obchod s ropou prosperuje,“ prohlásil Kolawole Olaniyan, ředitel afrického programu Amnesty International (AI).

Na základě své mise v Nigérii AI připravila zprávu „Deset let poté: bezpráví a násilnosti sužují ropnou deltu“ , která se soustředí především na porušování lidských práv v oblasti na březích Nigeru.

Letos 4. února stříleli nigerijští vojáci ostrou municí do davu protestujících u ropného terminálu Escravos společnosti Chevron Nigérie poblíž lokality obývané kmenem Ugborodo. Jeden muž střelným zraněním podlehl, další tři desítky demonstrujících utrpěly zranění. Několik hodin trvalo, než byli zranění převezeni do nemocnice. Vláda ani společnost Chevron neposkytly náležitou zdravotní péči či pomoc při převozu zraněných. Doposud nedošlo k vyšetřování tohoto zásahu.

Jen o několik dní později, 19. února, přišlo o život nejméně 17 osob; dvě ženy byly podle dostupných informací znásilněny. K násilnostem došlo při vojenské razii v komunitě Ijawů. Razie měla za cíl zatknout členy ozbrojené skupiny, nakonec ale nebyl nikdo z podezřelých dopaden. Na místo toho bylo zničeno zhruba osmdesát procent domů v oblasti.

V předešlém měsíci pak zrušila Shell Nigérie plány na ropný průzkum v této lokalitě, podle dostupných zpráv tak učinila poté, co zastavení průzkumu začali požadovat místní mladí lidé a společnost zjistila nejasnosti týkající se vlastnictví půdy. Výsledky vyšetřování vojenské razie nebyly zveřejněny, nikdo ze zodpovědných osob nebyl obviněn a oblast nyní zůstává prakticky opuštěná.

AI požádala federální vládu Nigérie, aby provedla důkladné a nezávislé prošetření zpráv o zabíjení, bití, znásilňování civilistů a ničení jejich majetku ze strany bezpečnostních sil. Tyto nálezy by měly být uveřejněny a a zároveň je třeba zahájit kroky proti osobám zodpovědným za porušování lidských práv.

AI dále požaduje, aby společnost Chevron prověřila svou roli v událostech ze 4. února tohoto roku. Také společnost Shell by měla zahájit šetření informací, které hovoří o existenci bezpečnostní dohody mezi subdodavatelem Shell Nigérie a kriminálním gangem působícím v oblasti.


Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související tisk. zprávy

O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz