Úřad se rozhodnul zlikvidovat Medáky, zachování kulturní nabídky je pouze zdánlivé
16. 5. 2002 - PRAHA [Medáci]
„Nejnovější rozhodnutí radních Prahy 6 je dalším z kroků, kterými se nás již dva roky snaží zlikvidovat,“ říká předseda Dobročinného spolku Medáků Martin Skalský. „Kritizujeme devastaci historických hodnot starých Střešovic, kterou umožnil obvodní úřad, a působíme v objektech, které mají velkou tržní cenu. Proto máme odejít.“ Medáci nyní zvažují, zda se budou proti rozhodnutí úřadu nějak bránit nebo zda své aktivity zcela ukončí. Rozhodování podléhá projednání s více než třiceti partnerskými organizacemi a členy odborné rady, mezi kterými jsou hudebník Jan Burian, rektor AVU Jiří Kotalík,i sociolog Bohuslav Blažek či místní farář Pavel Pokorný.
Původní projekt, který Medáci Praze 6 nabízeli, počítal s vybudováním zázemí pro soudobou tvorbu mladých umělců a přednášky, ateliéru pro dětské výtvarné a pohybové dílny a Dokumentačního centra pro venkovskou architekturu s veřejnou knihovnou a archivem. Medáci Praze 6 prostřednictvím svých finančních partnerů nabídli investici téměř 6 miliónů korun a provozování kulturního centra po dobu 15-ti let. Mimo to se zavázali zřídit veřejný park ve Starostřešovické ulici nákladem dalších 3 miliónů. Ani finanční argument však radní nepřesvědčil, stejně jako tisíce návštěvníků kulturních programů, petice místních občanů a desítky významných osobností, které Medáky podporují.
Objekty, užívané Spolkem Medáků, patřily až do konce roku 2000 magistrátu hlavního města Prahy. Starosta Prahy 6 Pavel Bém přitom Medáky veřejně podporoval a hodnotil jejich činnost jako veřejně prospěšnou. Poté přešly tři střešovické domky do správy Prahy 6 a úřad zahájil masivní kampaň na ukončení činnosti Medáků. Do Střešovic byla dvakrát vyslána firma, která měla zajistit vyklizení objektů, Medáky navíc vyšetřuje Policie ČR a probíhá soudní řízení. Posledním – a nejzávažnějším – krokem úřadu je právě včerejší rozhodnutí o výběrových řízeních.
Martin Skalský