Požár v Chropyni může mít dlouhodobější následky, při hoření PVC se totiž uvolňují dioxiny
8. 4. 2011 - PRAHA [Econnect]
Sdružení Arnika bude v tomto smyslu apelovat na hygienu a další orgány státní správy. „Současně nabídneme pomoc se zajištěním analýz,“ dodal Petrlík.
Nebezpečné dioxiny vznikají a uvolňují se do ovzduší i při jiných požárech, kde je PVC anebo jiné chlorované látky. Ke známým případů patří například požár podniku Linde Frigera v Berouně v roce 1998 anebo požár spalovny Emseko ve Zlíně v roce 1997. Tyto látky neodhalí jednoduchá měření, která se běžně provádějí při požárech, je na ně třeba složitější vybavení, a proto se o nich lidé většinou ani nedozví, protože se náročné analýzy neprovedou. Vysoké koncentrace unikaly dříve do ovzduší také ze spalovny odpadů situované do areálu Technoplastu. Nejspíš unikaly do ovzduší i při opakovaných požárech v této spalovně.
Jednou z možností, jak se vyhnout nebezpečí úniků dioxinů při požárech je náhrada PVC jinými nechlorovanými plasty. Ty jsou z hlediska dopadů na životní prostředí hodnoceny lépe. „Byl to ale právě chropyňský provoz dodávající na trh balicí fólie z PVC, kdo lobboval pro zrušení zákazu výroby obalů z PVC, který zavedl v České republice zákon o odpadech a který měl vstupit v platnost v roce 2001. Tento zákaz byl nakonec i pod tlakem z EU v naší legislativě zrušen. „Pokud by se tak nestalo, mohl mít dnešní požár v Chropyni méně závažné následky,“ řekla Mgr. Jana Mikulášková z pobočky Arniky v Uherském Hradišti.