Den bez aut vrcholí v sobotu. Na omezení jízd v autech jen osvěta nestačí
21. 9. 2007 - BRNO [Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu]
„Sice je potěšitelné, že touto akcí se více propaguje veřejná doprava, cyklistika a chůze, ale stále tu chybí rázná restrikce vůči automobilistům jako třeba vysoké zdražení parkovného v centru nebo rychlejší snižování počtu parkovacích míst na povrchu,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země, který se Dni bez aut věnuje již patnáct let.
První Den bez aut v ČR proběhl 15. 11. 1991 na základě výzvy nizozemské Evropské mládežnické organizace pro les (EYFA). Akce zorganizovalo pět ekologických sdružení v Praze a v Brně. Od roku 1995 mají v ČR hlavní iniciativu Děti Země, od roku 2002 evropské akce ke DBA koordinuje Ministerstvo životního prostředí.
Mezi dosavadními signatáři výzvy „Nechte auto doma!“ jsou například spisovatelka Eva Hauserová, herec Petr Vacek, hudebník Jiří Dědeček či filozof Erazim Kohák. Loni ji podpořilo 1.750 občanů, včetně 130 zastupitelů a pracovníků veřejné správy, 23 členů parlamentu a jedné europoslankyně.
Dětem Země se také nelíbí, že stát neustále plánuje výstavbu předražených dálnic, aniž řádně posoudí různé varianty a transparentně vyhodnotí jejich celospolečenský přínos. Příkladem může být rychlostní silnice R52 od Brna na Vídeň přes Mikulov, silnice R55 na Slovácku přes ptačí oblast u Bzence nebo dálnice D3 přes rekreační území v Posázaví.
Špatným příkladem minulosti je i dálnice D8, jejíž trasa má vést bez dlouhého tunelu přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Přitom se do Německa mohlo jezdit i kolem tohoto území přes Mostecko.