Židé četli v Den šoa a hrdinství jména obětí holokaustu
26. 4. 2006 - TEREZÍN [Radio Praha]
V letech 1941 až 1945 zavlekli nacisté do Terezína na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 35.000 jich tam v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech. Od roku 1991 se v Terezíně čtou jména lidí, kteří do terezínského ghetta přišli a nikdy z něj již neodešli. Každý rok je to stovka jmen. Poslední tak v Terezíně zazní v roce 2340.
Židé četli v úterý, v Den šoa a hrdinství, jména obětí holokaustu i na pražském náměstí Míru. "Za druhé světové války jich zahynulo šest milionů, z českých zemí osmdesát tisíc - téměř devadesát procent těch, kteří zde žili. Kdybychom měli přečíst jména všech našich židovských spoluobčanů, kteří nepřežili šoa, nebyli bychom tu čtyři hodiny, ale několik týdnů," zaznělo z pódia na náměstí, kde se konal jeden z pietních aktů.
K předčítaným jménům zavražděných lidí se promítaly fotografie - tak, aby se jména spojila s konkrétními tvářemi. Materiály shromažďuje Institut Terezínské iniciativy v rámci projektu Terezínské album, jehož cílem je sbírat, digitalizovat a zpřístupňovat portréty a další dokumenty obětí šoa v českých zemích.