Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Definitivní trest země postupně ruší, zůstává ale dvacet tisíc lidí odsouzených k smrti

20. 4. 2006 - PRAHA [Econnect / Amnesty International]

V celách smrti na celém světě čeká na popravu více než 20 tisíc odsouzenců. Takové jsou statistiky Amnesty International (AI), která dnes zveřejnila zprávu o trestu smrti. Například Čína zveřejnit oficiální statistiky odmítá a Vietnam je dokonce označil za "státní tajemství", třebaže takový postup je v rozporu se standardy OSN: přesto Amnesty došla k znepokojivému závěru, že v loňském roce úřady ve dvaadvaceti zemích popravily nejméně 2 148 osob.

Za 94% všech poprav je zodpovědná čtveřice zemí, kterou tvoří Čína, Írán, Saúdská Arábie a USA. "Skutečné údaje jsou nepochybně vyšší. Mnoho vlád však informace o popravách tají," vysvětluje mluvčí české pobočky AI Eva Dobrovolná. Podle dostupných informací AI zjistila, že v roce 2005 Írán popravil nejméně 94 osob, Saúdská Arábie nejméně 86 osob, USA vykonaly 60 poprav. Na území Číny se podařilo zdokumentovat nejméně 1 770 poprav, ale dle hodnověrného zdroje z tamních úřadů počet popravených lidí v Číně dosáhl čísla 8 tisíc.

Dvacet tisíc odsouzenců

"Počty popravených osob jsou velmi znepokojivé. Dalších 20 tisíc lidí čeká na den, kdy je stát připraví o život. Trest smrti je však nehumánní. Často je vynášen diskriminačním způsobem, následuje po nespravedlivých soudech nebo je udělován na politickou objednávku. Pokud justice selže, může dojít k nezvratnému omylu," okomentovala současnou situaci generální tajemnice AI Irene Khan.

Irene Khan upozorňuje, že trest smrti není jediným a nejefektivnějším nástrojem prevence kriminality. "Je to krutý a nevratný prostředek vlád, které jeho prováděním porušují základní právo na život. Prioritou by měla být prevence kriminality a kompenzace pro oběti trestných činů a pozůstalé," míní generální tajemnice AI. "Závažné je, že velká část lidí byla k trestu smrti odsouzena bez spravedlivého procesu. Mnozí byli popraveni jen na základě důkazů vynucených mučením."

Nehumánní trest bez možnosti nápravy omylu

Obránci lidských práv připomínají případ, kdy v roce 2005 propustily Spojené státy z cely smrti dva muže poté, co se prokázala jejich nevina. V Japonsku byla zase řada lidí poslána na smrt na základě vynuceného "přiznání". A v Číně, která je zodpovědná za 80 % všech poprav, je možné popravit také pachatele nenásilné trestné činnosti jako je daňový únik nebo zpronevěra. I v právě uplynulých měsících Amnesty zaznamenala případy zneužívání justičního systému. Jedinou šancí pro nespravedlivě odsouzené v celách smrti organizace spatřuje v okamžitém zastavení vykonávání poprav.

V různých zemích se ještě v současnosti používají takové metody poprav, které Středoevropan pamatuje jako staletí starou historii: v Saúdské Arábii a v Iráku popravují setnutím hlavy, v Afghánistánu nebo Íránu může být odsouzený ukamenován. Odsouzence v dalších zemích čeká elektrické křeslo, oběšení, injekční stříkačka nebo zastřelení. "V mnoha zemích se odsouzený setkává s nelidským zacházením již v době pobytu v cele smrti. Například v Bělorusku ani v Uzbekistánu nejsou odsouzenci na smrt předem informováni o datu popravy a nemají příležitost rozloučit se s nejbližšími," uvádí Amnesty. V Íránu bylo v loňském roce jako v jediné zemi, o které je to známo, navíc popraveno sedm dětských pachatelů – těch, kdo měli spáchat zločin před osmnáctým rokem věku.

Amnesty International se staví proti trestu smrti za všech okolností. "Trest smrti je krutý a nevratný prostředek vlád, které jeho prováděním porušují základní právo na život. Nevyhnutelně v sobě nese riziko justičního omylu," uvádí organizace. Upozorňuje, že mezinárodní vývoj směřuje k jeho úplnému zrušení. "Do dnešního dne od tohoto krutého, nelidského a nevratného trestu odstoupilo zákonem nebo praxí 122 zemí, posledními z nich jsou Mexiko a Libérie," uvádí se ve zprávě AI. Celkem 74 států má ve svých zákonech trest smrti obsažen, v realitě však provádí popravy jen mnohem menší skupina zemí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz