Energetická koncepce schválena, bourání obcí se prozatím odkládá
11. 3. 2004 - PRAHA [Econnect]
Ministerstvo životního prostředí, které zpracovalo alternativní - tedy mnohem ekologičtější návrh koncepce, k výsledku uvádí, že koncepce vyšla v některých bodech vstříc jeho návrhům. Oproti původním představám ministerstva průmyslu a obchodu se zvýšil o třetinu podíl obnovitelných zdrojů (z 12 na 16%), zvýšil se podíl zemního plynu (z 19 na 21 %) , snížila těžba hnědého uhlí (z 23 na 21%). Důraz je kladen na snížení energetické náročnosti. Za důležité považuje ministr Ambrozek to, že nebyly zrušeny územní limity na těžbu hnědého uhlí. V závěru své tiskové zprávy však MŽP dodává: Ministerstvo životního prostředí vydalo k návrhu státní energetické koncepce zpracované MPO nesouhlasné stanovisko z hlediska hodnocení jejích dopadů na životní prostředí. To má ovšem jen doporučující charakter.
Při jednání o dalších atomových reaktorech ministři odmítli návrh odložit debatu až po privatizaci ČEZ. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha ke schválenému výsledku říká: "Milan Urban prosadil ve vládě dva další atomové reaktory, ale teď jej čeká daleko těžší úkol najít někde v Evropě energetickou společnost, která by do takového projektu šla."
Podle Jihočeských matek a Občanské iniciativy pro životní prostředí vláda svým rozhodnutím zcela ignorovala názory obyvatel jihočeského a dalších regionů, kteří třikrát protestovali před vládou proti výstavbě jaderných bloků a proti produkci dalších jaderných odpadů. Negativní stanovisko k výstavbě dalších jaderných bloků vydalo i zastupitelstvo jihočeského kraje. "První akcí, kterou budeme reagovat na rozhodnutí vlády, bude petice proti výstavbě dalších jaderných bloků, kterou rozešleme obyvatelům Českých Budějovic a okolí Temelína. Podpisová akce bude dlouhodobá a oslovíme s ní pravděpodobně až novou vládu při příští aktualizaci energetické politiky," říká Dana Kuchtová z Jihočeských matek.
Vláda nakonec nerozhodla zcela o zrušení ochrany severočeských obcí před postupem uhelných dolů. Schválila pouze jejich "racionální přehodnocení". "Debata o postupu uhelných dolů bude pokračovat a Hnutí DUHA nabídne ohroženým obcím veškerou právní a expertní pomoc," říká Vojtěch Kotecký z Duhy.
Schválená Urbanova energetická koncepce také počítá s exhalacemi oxidu uhličitého o pětinu většími než program snižování znečištění, který kabinet schválil před týdnem. Podle Duhy proto vláda musí také vysvětlit, s jakými exhalacemi vlastně počítá - zda podle týden starého národního programu, nebo podle Urbanovy koncepce.
"Debata o energetické koncepci byla polovičním vítězstvím. Ukázalo se v ní, že Urbanovy megalomanské plány jsou zbytečné, že s nimi nesouhlasí postižené obce ani podstatná část vlády a že jsou v rozporu s jinými vládními programy. Aby si koncepci prosadili, museli sociální demokraté využít stranické většiny ve vládě navzdory číslům i argumentům, zbytku koalice a lidem," shrnuje Kotecký.