ČSO varuje, že pokračuje úbytek ptáků
5. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]
Na webu Jednotného programu sčítání ptáků jsou publikovány trendy vývoje početnosti běžných druhů ptáků spočítané na základě aktuálních dat z roku 2009. Nejvíce u nás ubývají polní ptáci.
ČSO zveřejnila trendy vývoje populací 126 běžných druhů ptáků získané prostřednictvím Jednotného programu sčítání ptáků. V jeho rámci sbírá stovka ornitologů-dobrovolníků údaje o početnosti ptáků ve všech částech naší země. Program běží nepřetržitě od roku 1982 a díky němu máme k dispozici jednu z nejdelších časových řad o početnosti nějaké skupiny živočichů v Evropě.
Nové výsledky ukazují, že počet ubývajících a přibývajících druhů je stejný – 38. Dlouhodobě stabilní početnost má 28 druhů a u zbývajících 22 druhů nebylo možné trend stanovit, takže je klasifikován jako nejistý.
Takovéto zjištění ale rozhodně není důvodem k optimismu, protože mezi ubývajícími druhy je větší množství těch doposud nejpočetnějších, zatímco přibývají převážně druhy méně početné. Výsledkem je stále se snižující celková početnost ptáků u nás. Oproti roku 1982 tak z České republiky zmizelo zhruba 10 milionů ptačích jedinců.
Poměr přibývajících a ubývajících druhů není vyrovnaný ani mezi různými prostředími. Zdaleka nejrychleji mizejí ptáci vázaní na zemědělskou krajinu, což prokazatelně souvisí se současným způsobem zemědělského hospodaření (http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1714). ČSO proto prosazuje takové změny Společné zemědělské politiky Evropské unie, které by při vyplácení dotací zohledňovaly kromě produkce i další funkce zemědělství v krajině.
Další nedávná studie prokázala, že i u nás již na ptáky začala působit změna klimatu. Zatímco severské druhy početnost snižují, teplomilných druhů s jižním typem rozšíření mírně přibývá (http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1724). V souvislosti s tím se očekává další ubývání ptactva a změny v jeho složení.
-red-