Ministerstvo uznává pochybnosti o bezpečnosti bisfenolu A, jeho zákaz však zatím nechystá
8. 6. 2010 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]
Ministerstvo ve své odpovědi na výzvu k zákazu uznává možnost, že bisfenol A nepříznivě ovlivňuje hormonální systém lidského těla a také fakt, že panují pochybnosti o bezpečnosti této látky, nicméně se nechystá přijmout žádné okamžité kroky, které by eliminovaly rizika spojená s jeho používáním, a to ani v produktech pro děti. Další postup ministerstva se prý bude odvíjet od výsledků hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Greenpeace věří, že připravované hodnocení rizik EFSA bude provedeno kvalitněji a komplexněji, než odborníky velmi kritizované stanovisko z roku 2006, podle kterého se řídí platná legislativa.
Existuje však řada důkazů o negativním vlivu BPA již při velmi nízkých dávkách a svůj postoj k němu přehodnotila například už i americká obdoba EFSA – vládní agentura FDA (Správa potravin a léčiv). Greenpeace je proto přesvědčeno, že okamžitý zákaz bisfenolu A v kojeneckých láhvích a dalších materiálech přicházejících do styku s potravinami určených pro děti do tří let, představuje nezbytný krok, který v souladu s principem předběžné opatrnosti přestane děti vystavovat zbytečným rizikům.
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace k opakovanému apelu na české úřady dodává: „Ministerstvo by mělo BPA neprodleně zakázat a jeho užití povolit až v případě, že se prokáže jeho naprostá nezávadnost. Po předchozích zkušenostech s fungováním EFSA a jejím napojení na průmyslovou lobby by mělo ministerstvo vycházet spíše z výsledků summitu WHO o bisfenolu A, který se bude konat v Kanadě letos na podzim.“
Greenpeace je připraveno s Ministerstvem zdravotnictví na přípravě zákazu maximálně spolupracovat. „Jsme potěšeni, že se ministerstvo tímto problémem zabývá a že souhlasilo se setkáním se zástupci Greenpeace, na kterém budeme moci názorně vysvětlit všechny důvody, proč by měl být bisfenol A zakázán i v České republice. Organismus malých dětí je na působení toxických látek nejcitlivější a není důvod je BPA zbytečně vystavovat. Zákaz BPA by nezpůsobil žádné komplikace, protože na trhu jsou dostupné i výrobky bez této nebezpečné látky. O tom, že svému dítěti kupují láhev s obsahem BPA však rodiče často ani nevědí,“ doplnila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace.
BPA v produktech pro děti určených pro styk s potravinami dosud zakázala Kanada, následovalo ji zatím pět států USA, Dánsko, Francie a otevřeně o něm hovoří Švédsko.