Dlouho opomíjené násilí v Nepálu přerůstá v lidskoprávní katastrofu
17. 2. 2005 - PRAHA [Econnect / Amnesty International ]
Političtí vůdci, studenti, novináři i aktivisté za lidská práva jsou zatýkáni. Nepál stojí na pokraji lidskoprávní katastrofy, varuje Amnesty International. Situace v zemi se prudce zhoršila po prvním únoru, kdy král Gjanédra vyhlásil v zemi výjimečný stav. Uvedla to generální tajemnice Amnesty International Irene Khan, která se včera vrátila z Nepálu.
"Dlouhotrvající konflikt mezi maoistickými povstalci a bezpečnostními složkami státu několik let ohrožuje obyvatele venkovských oblastí. Nyní se neklid přenesl také do měst," prezentovala svá zjištění Amnesty International. "Kamkoli jsme se obrátili, viděli jsme strach, nejistotu a nebezpečí," popsala Irene Khan, která absolvovala soukromou audienci u krále Gjanédra. Ten ji ujistil, že je odhodlán zabývat se dodržováním lidských práv v zemi. "Král nebude hodnocen na základě veřejně pronášených slibů, ale podle toho, zda je dokáže realizovat," reagovala Irene Khan.
Studenti, političtí představitelé, lidskoprávní aktivisté i novináři v tuto dobu čelí zatýkání. Někteří sice byli po několika dnech propuštěni na svobodu, další ale zůstávají ve vězení. Média spadají pod omezující kontrolu a politický disent je zcela utlumen, zjistila Amnesty. Zástupci organizace hovořili v Nepálu s mnoha oběťmi zločinů proti lidským právům, které provedli jak příslušníci bezpečnostních složek, tak maoisté.
"Dosavadní setkání s místními obránci lidských práv nám ukázala, jak nejistá je situace v této zemi. Zvláště lidé, kteří obývají vzdálené a těžko dostupné oblasti, žijí ve velkém strachu," řekla Irene Khan už na začátku své návštěvy Nepálu. "Přijeli jsme, abychom vyjádřili solidaritu a podporu, ale především budeme hledat konkrétní způsoby, jak zajistit ochranu místních lidí," dodala.
Amnesty International ve své zprávě vychází z monitoringu bezpečnostní situace, především pronásledování obránců lidských práv, útisku médií a zatýkání politických vůdců a studentů. Kromě toho se organizace zaměřila také na násilnosti, které ve velkém rozsahu propukají mezi maoisty a bezpečnostními složkami státu. "V tuto chvíli je pro Nepál příznačné zabíjení, zatýkání, mučení a beztrestnost," popsala AI situaci v Nepálu. Organizace vyzývá mezinárodní společenství, aby zastavilo veškerou vojenskou pomoc vládě Nepálu do doby, než zlepší svou politiku v oblasti lidských práv.