V řešení ekologických problémů i debatě o nich jsou čeští ministři pozadu
21. 6. 2012 - PRAHA [Econnect]
V řešení většiny klíčových globálních problémů i diskuzi o nich jsou srovnatelné země mnohem dál. To lze dokumentovat i ve třech z hlediska Zeleného kruhu klíčových tématech konference o udržitelném rozvoji – přechodu od fosilních zdrojů k udržitelné energetice, od vyhazování odpadu k využívání cenných surovin a kvalitě zapojování veřejnosti do rozhodování.
V poslední době čeští ministři průmyslu a životního prostředí vynášejí extrémní výroky o potřebě označit jadernou energetiku za obnovitelnou. Ministerstvo průmyslu a obchodu chtělo postavit až 18 nových jaderných reaktorů do roku 2060, prolomit limity těžby, zbourat severočeské obce a brzdí jakýkoliv rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie. Obecné politické podpoře se v Česku těší pouze energetická efektivita – téma, které je i mezinárodně klíčové, ale ve skutečnosti není součástí české Státní energetické koncepce.
Dalším klíčovým problémem jsou ubývající zdroje surovin. Česká republika dokáže materiálově využít jen necelou čtvrtinu vyprodukovaného komunálního odpadu, zatímco Německo, Rakousko či belgické Vlámsko přes 60 %. Namísto cílených opatření k podpoře recyklace ministr Chalupa naopak vyjadřuje podporu neekologickému spalování odpadu ve spalovnách.
Klíčem k celosvětově úspěšnému hledání udržitelných a široce přijatelných řešení je účinné zapojování veřejnosti do rozhodování. Naopak celý proces takzvaných našich vládních úsporných opatření, znamená často krácení veřejných služeb v ochraně životního prostředí i zdraví, a zbavuje občany možnosti se k věci vyjádřit.
Zahájení konference komentovaly také významné české ekologické organizace. Přestože se jedná po dvaceti letech o zřejmě nejvýznamnější celosvětovou politickou konferenci o ochraně životního prostředí, ministr Chalupa se zúčastní na rozdíl od státníků většiny západních zemí pouze jejího závěru a událost nijak výrazněji nekomentuje.
Mgr. Daniel Vondrouš uvádí: „Návrh nové odpadové legislativy nezbytné k ukončení našeho zaostávání za ostatními zeměmi byl připraven už před čtyřmi roky a následně dolaďován v široké veřejné diskusi. Za poslední dva roky jej ale nové vedení ministerstva životního prostředí nedokázalo ani předložit vládě.“
Mgr. Jan Skalík uvádí: „Zatímco mezinárodní diskuze se vede o tom, jak posílit dopady zapojení veřejnosti do rozhodování, mezi částí českých politiků se nadále samotný koncept setkává s nedůvěrou. V této oblasti snad nyní po mnoha letech dochází ke změně. Svědčí o tom nedávné hlasování Poslanecké sněmovny, která drtivou většinou odmítla návrhy na omezení účasti občanů na rozhodování.“