Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Do Lužických hor se vrátil červený tis

16. 8. 2011 - PRAHA [Econnect]

Už dvanáctým rokem spolupracují lesníci a ochránci přírody na severu Čech na ochraně a opětovném rozšíření jedné ze zdejších nejohroženějších dřevin – tisu červeného. Na 35 vytipovaných lokalitách postupně vysadili celkem 1637 sazeniček tohoto vzácného druhu. Ve všech případech jde o potomky starobylého tisu z obci Krompach a několika dalších staletých jedinců v okolí. Tis v Krompachu byl donedávna považován za nejstarší strom České republiky.

První semenáčky a semena z Krompašského tisu odebrali dobrovolníci ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) už v roce 1999. Semenáčky přesadili a semena vyseli do lesních školek. Poté, co tisy dorostly výšky 25 cm, je vysadili do zdejších lesů. Některé jednotlivě (celkem 837 tisů), jiné do oplocenek. O vysazené tisy nadále pečují. Zároveň s touto výsadbou provedli ochránci přírody i terénní průzkum CHKO a okolí, aby zjistili, kde a kolik původních tisů přežilo až do současnosti. Nalezené tisy se pak staly zdrojem nových sazeniček.

Výsadby i průzkum území probíhají v úzké spolupráci s lesními správami Lesů České republiky (LS Ještěd, LS Česká Lípa a LS Rumburk) i Správou CHKO Lužické hory. Tis červený, který kromě několika přestárlých jedinců ve zdejším kraji na konci minulého století prakticky vymizel, se tak daří postupně vracet do přírody. Dlouhodobý projekt na záchranu tisu v Lužických horách je financován z programu Ochrana biodiverzity. Generálním partnerem programu jsou Lesy České republiky, s. p., program je podporován i Ministerstvem životního prostředí.

Spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) a Lesy České republiky (LČR) je dlouhodobá – letos probíhá již 13. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz