Evropská unie povolila kukuřici s toxickými účinky
14. 3. 2007 - BERLÍN/PAŘÍŽ/PRAHA [Econnect/Greenpeace]
-foto-
Studie dnes vyšla v prestižním odborném časopise „Archives of Environmental Contamination and Toxicology“. Analyzuje výsledky bezpečnostních testů, které firma Monsanto předložila Evropské komisi s cílem obdržet povolení GM kukuřice MON 863 pro trh v EU. Evropská komise pak povolení v roce 2006 skutečně vydala.
Laboratorní testy ukázaly, že potkani krmení touto kukuřicí vykazují známky toxických účinků. Jedná se o vůbec první případ, kdy bylo prokázáno, že geneticky modifikovaný produkt schválený k použití jako potravina i krmivo má toxické účinky na vnitřní orgány.
Potvrzuje se, že Evropská komise vpustila na trh geneticky modifikovanou kukuřici vykazující u pokusných zvířat známky toxicity. Jedná se o geneticky modifikovanou kukuřici MON 863 firmy Monsanto. Potvrdilo se tak podezření, že nezávislá kontrola GMO v Evropské unii nefunguje.
Údaje, na jejichž základě vydala Evropská komise souhlas s uvedením MON 863 na trh, obdrželo Greenpeace až na základě rozhodnutí soudu a předalo je k vyhodnocení týmu odborníků v čele s profesorem Gillem Erikem Séralinim, vládním expertem v oboru biotechnologií na univerzitě v Caen. Ten analyzoval laboratorní testy a zjistil, že u potkanů krmených GM kukuřicí MON 863 firmy Monsanto byly prokázány známky toxicity (u vnitřních orgánů jako jsou játra a ledviny). Kukuřice MON 863 byla navzdory obavám většiny členských států Evropskou komisí schválena. Analýza profesora Séraliniho nyní tyto obavy potvrdila a uvádí, že „ze současných dat lze vyvodit, že GM kukuřice není bezpečný produkt.“ Přesto byla MON 863 kromě EU povolena také pro trh v Austrálii, Kanadě, Číně, Japonsku, Mexiku, na Filipínách a v USA.
Na společné tiskové konferenci s Greenpeace profesor Séralini dnes v Hamburku řekl: „Analýzy Monsanta nevyhovují požadavkům přísného vědeckého zkoumání, např. jejich statistické záznamy (protokoly) jsou velmi pochybné. Ještě horší je, že společnost neprovedla analýzu váhových rozdílů u zvířat. Klíčové údaje z testů moči byly ve vlastních publikacích Monsanta zatajeny.“
„Již dlouho víme, že kontrola a povolovací systém GM produktů v EU nefungují, jak by měly. Avšak dnes máme nezvratný důkaz, že systém určený k ochraně zdraví lidí i zvířat bez problémů propustil na trh vysoce rizikový produkt, ačkoliv existovaly důkazy o jeho nebezpečí. Je třeba stáhnout z trhu všechny GM produkty a okamžitě opustit tuto defektní schvalovací proceduru,“ řekla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. „Jedná se o naléhavou mezinárodní výzvu, vyžadující okamžitou reakci. Pouze úplné stažení ze všech trhů může snížit možné škody,“ dodala Klimovičová.
Greenpeace požaduje okamžité a úplné stažení GM kukuřice MON 863 firmy Monsanto ze světového trhu a vyzývá státy, aby provedly důkladnou rizikovou analýzu všech ostatních schválených GM produktů a přísné vyhodnocení testovacích metod.