Petice na podporu ohrožené argentinské továrny Zanón
8. 12. 2004 - PRAHA [Part]
Drazí přátelé,
obracíme se na Vás, abychom Vás požádali o pomoc při obraně inspirujícího a odvážného boje pracujících v Argentině.
Továrna na keramické obkládačky v Zanónu, demokratický podnik spravovaný dělníky v Patagónii, čelí vážné hrozbě vyklizení a dělníci nás požádali o koordinaci mezinárodní podpory jejich boji.
Chcete-li podepsat petici, klikněte prosím na link: http://www.PetitionOnline.com/zanon/petition.html
Pokud se chcete dozvědět víc informací, čtěte dále…
Pro ty z Vás, kdo viděli náš dokument The Take, nebude továrna Zanón a argentinské hnutí továren spravovaných dělníky neznámými pojmy.
Ti z Vás, kdo snímek neviděli, by měli vědět, že toto nové hnutí čítající na 15 tisíc dělníků na téměř 200 demokratických pracovištích buduje naději a konkrétní ekonomickou alternativu na sutinách argentinského katastrofálního experimentu s ortodoxním neoliberalismem v devadesátých letech 20. století.
Ozdravěné podniky jsou řízeny shromážděními: jeden dělník, jeden hlas. Ve většině z nich dělníci rozhodli o tom, že každý by měl dostávat stejný plat. Prokazují životaschopnost ekonomiky postavené na naprosto odlišném hodnotovém systému – a rostou.
V minulém roce Zanón zvětšil svou pracovní sílu ze tří set dělníků na 450: jedná se tedy o 50procentní nárůst. Která multinárodní korporace či vláda se může chlubit takovým dramatickým nárůstem slušně placeného zaměstnanectva uprostřed ekonomické krize?
Zanón kultivoval hluboké a vzájemné vztahy s komunitou, která jej obklopuje. Po dvacet let žádali chudí ze čtvrti Nueva Espańa, která se rozkládá naproti továrně přes dálnici, provincionální vládu o zdravotní kliniku. Letos o celé věci hlasovali dělníci a dělnice ze Zanónu – a během tří měsíců vybudovali a otevřeli nové zdravotnické zařízení.
Nyní však provincionální vláda hrozí vysláním jednotek Gendarmeria, které mají z továrny odnést drahé stroje. Je to ilegální nařízení, protože tyto síly jsou určeny chránit argentinské hranice. Hrozba poté přichází i z jiné strany: federální soudce rozhodující o případu bankrotu předchozího vlastníka továrny odmítá zanónské družstvo (nazvané FaSinPat, což je zkratka pro název Továrny bez šéfů) uznat.
Původní vlastník obdržel miliony z veřejných dotací. Přesto však nahromadil ohromný dluh a dovedl podnik k bankrotu: byl odvolán svou vlastní správní radou pro „nečisté účetnictví“.
Dělnické družstvo vykazuje na straně druhé jasné úspěchy: produkuje nyní 380 tisíc čtverečních metrů keramických dlaždic za měsíc, což je vyšší množství, než jakého továrna dosahovala za někdejšího majitele. A dělníci toho dosahují bez obrovských dotací ve výši 300 tisíc peso měsíčně, které z veřejných zdrojů dostával bývalý majitel.
Dělníci ze Zanónu nám sdělili, že masivní mezinárodní petice na podporu jejich boje by mohla přinést klíčový obrat v tom, jak s celou kauzou nakládají různé úrovně soudů a vlád.
To, jak dělníci ze Zanónu úspěšně spojují přímou akci s přímou demokracií, je vzácným příkladem toho, že jiný svět je možný, že roste před našima očima.
Vyzýváme Vás k podpisu petice na http://www.PetitionOnline.com/zanon/petition.html a k tomu, abyste k témuž vyzvali ostatní.
Děkujeme za Váš čas a podporu!
Avi Lewis a Naomi Klein