Mezinárodní den boje proti hluku
11. 4. 2002 - PRAHA [HUDEKOS/ECONNECT]
Hudebně ekologické sdružení (HUDEKOS) - součást České hudební společnosti - se letos již tradičně od roku 1996 připojuje k výzvě americké Ligy pro sluchově postižené (Leage for the Heart of Hearing, New York) a vyhlašuje na dnešní den Mezinárodní den boje proti hluku v České republice letos pod záštitou Ministerstva kultury.
International Noise Awereness Day - v doslovném překladu Den uvědomění si hluku má za úkol upozornit na negativní dopad dlouhodobého působení hluku na lidský organismus. Nejedná se pouze o tradiční hluk z dopravy, ale i tzv. hudební hluk, který zatěžuje naše životní prostředí hudbou reprodukovanou proti vůli nezúčastněných osob, v nevhodných prostředcích a nadměrných intenzitách. Při příležitosti Dne boje proti hluku vyzvalo HUDEKOS sdělovací prostředky, aby vyzývaly veřejnost k trvalému omezování hluku. Kromě jiného má dnešní den i informační hodnotu. Měli byste se z médií například dozvědět o nebezpečí hluku z fyziologického i psychického hlediska, podrobnosti o měření hluku a hygienických limitech, kde a jak si můžete stěžovat na nadměrný hluk či o způsobech snižování hluku i pasivní ochraně proti jeho účinkům.
"Hluk působí škodlivě nejen specificky na sluchový analyzátor, ale i na řadu jiných funkcí lidského organizmu. Nepříznivě ovlivňuje především výměnu látek, vegetativní funkce, cévní a srdeční systém, produkci žláz s vnitřní sekrecí, psychický stav, výkonnost atd.atd." prozradil na toto téma MUDr. Ladislav Malý v pořadu Ćeského rozhlasu 3 - stanice Vltava.
Zajímavé je, že kromě tradičního hluku v továrnách, na silnicích apod. může být ve větší míře nebezpečný i hluk hudební. Jedná se o reprodukovanou hudbu, která nevhodných užíváním ztrácí smysl a stává se součástí akustického smogu. Hudební hluk může dokonce narušovat mezilidské vztahy a mít vliv na snížení kvality citového života.
HUDEKOS sdružuje specialisty v oboru hudby, akustiky, lékařství, ekologie, psychologie, ale i laické přátele hudby. HUDEKOS shromažďuje odborné materiály, fakta a argumenty má svojí webovou stránku. HUDEKOS poskytuje informace a metodickou pomoc zájemcům o tuto problematiku. Vydává bulletin HUDEKO. Své dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu: musicecology@musicecology.cz